24/02/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 12 18 8 19 - 57 -
Teddyboyz 13 19 14 18 - 64 -

Θα κερδίσουν τους πρωτοπόρους οι Teddyboyz.

Ο Α.Σ.Κ. Αρισταίος είχε συντρίψει τους Teddyboyz στον πρώτο γύρο, του πρώτου ομίλου της Winter Development League 2, με 39-75 και θα είναι το φαβορί για τη νίκη και στην revanche αναμέτρηση τους της 14ης αγωνιστικής, του δεύτερου γύρου, καθώς ο Α.Σ.Κ. Αρισταίος είναι μόνος πρώτος στον όμιλο, με σερί 12-1 έναντι 8-5 των Teddyboyz.

Ζυγιασμένο το παιχνίδι των δύο ομάδων, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει σχεδόν ισόπαλο 12-13 υπερ των Teddyboyz. Από τον Α.Σ.Κ. Αρισταίο, θα ξεχωρίσει επιθετικά ο Κοτσανίτης με 5 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Teddyboyz, ο Βγενόπουλος θα πετύχει 6 πόντους με 2 τρίποντα.

Πάλι ισοδύναμες θα είναι οι δύο αμάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ θα είναι και περισσότερο παραγωγικές επιθετικά, με τους Teddyboyz να είναι ελαφρώς καλύτεροι, κερδίζοντας στο επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 16-19 τον Α.Σ.Κ. Αρισταίο και διαμορφώνοντας το σκορ στο ημίχρονο 28-32. Από τον Α.Σ.Κ. Αρισταίο, Κανιάς, Παναγιωταράκος και Ρουσουνέλος (1 τρίποντο), θα πετύχουν από 4 πόντους ο καθένας, ενώ από τους Teddyboyz πολύ καλός θα είναι ο Ροντογιάννης Βασίλειος με 6 πόντους.

Σε αντίθεση με τις δύο πρώτες περιόδους, οι Teddyboyz θα σταθούν καλύτερα στο τρίτο μέρος και στο αμυντικό κομμάτι, δεχόμενοι 10 πόντους, αλλά και επιθετικά, σκοράροντας 14. Ο Α.Σ.Κ. Αρισταίος θα μειώσει μέχρι και στον πόντο (37-38), αλλά δε θα μπορέσει να μείνει κοντά στο σκορ, με την περίοδο να λήγει 38-46. Από τον Α.Σ.Κ. Αρισταίο, θα ξεχωρίσει ο Σαΐτης με 5 πόντους (1 τρίποντο), ενώ ο Ιβόπουλος θα κρατήσει όρθιους τους Teddyboyz, με 7 πόντους (1 τρίποντο).

Στην τέταρτη περίοδο ο Α.Σ.Κ. Αρισταίος, για να καλύψει το -8, θα πιέσει σε όλο το γήπεδο, αλλά οι Teddyboyz θα ανταπεξέλθουν χωρίς λάθη και θα σπάσουν την πίεση, κάνοντας μάλιστα την καλύτερή τους περίοδο επιθετικά με 18 πόντους. Ο Α.Σ.Κ. Αρισταίος θα κερδίσει στο επιμέρους σκορ 19-18, αλλά αυτό δε θα είναι αρκετό να καλύψει τη διαφορά. Από τον Α.Σ.Κ. Αρισταίο, ο Τούντας έκανε ότι μπορούσε με 6 πόντους, ενώ για τους Teddyboyz, θα κάνει την καλύτερή του περίοδο επιθετικά, ο Ροντογιάννης Βασίλειος με 7 πόντους (1 τρίποντο). Τελικό αποτέλεσμα 57-64.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/24 βολές, 18/48 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/16 βολές, 20/51 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 47 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 16 assists, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Ιβόπουλος (Teddyboyz) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 18 rebounds (4 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 29 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Παούρης Σταμάτιος (Α.Σ.Κ. Αρισταίος) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 1/4 βολές και 5/7 δίποντα. Πήρε 7 rebounds (3 επιθετικά), έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 1 block με τελικό efficiency 19 (Λάθη:0).

Α.Σ.Κ. Αρισταίος (Δεμένεγας Κωνσταντίνος): Βρεττός, Κανιάς 6, Κοτσανίτης 5(1), Μπερκέτης, Παναγιωταράκος 4, Παούρης Σταμάτης (VP), Παούρης Βασίλης 3 (reb O-D/4-9), Ρουσουνέλος 9(1), Σαΐτης 5(1), Τούντας 13.

Teddyboyz (Μουστάκας): Βγενόπουλος 15(3), Δέδογλου 2, Δεμερτζής, Ιβόπουλος 12(MVP), Μπαλαδήμας, Ροντογιάννης Βασίλειος 23(1), Τσαχάκης 12 (double-double / reb. O-D/4-7).

Τι μας άρεσε: Έξυπνο παιχνίδι από Ροντογιάννη Βασίλη και Ιβόπουλο.

Τι δεν μας άρεσε: Το ποσοστό 12.5% από τον Α.Σ.Κ. Αρισταίο στα τρίποντα (3/24) αλλά και το ότι επέλεξαν, 24 φορές, το σουτ από τα 6,75.