29/01/2023
Frigo Driver 19 16 26 24 - 85 -
Brooklyn Nerds 17 7 9 13 - 46 -

Θα μας τρελάνουν οι Frigo Driver!

Μεσημέρι Κυριακής στο Basketaki Arena οι Frigo Driver που μετρούσαν 11 διαδοχικές ήττες επικράτησαν των Brooklyn Nerds με το εμφατικό 85-46 βάζοντας τέλος στο αρνητικό τους σερί με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο! Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε το δίδυμο Μιχαλακάκος (25π.) – Παπαδάκης (23π.), ενώ από την άλλη οι Brooklyn παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο για μόλις ένα δεκάλεπτο. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να έχουν καλό ρυθμό επιθετικά. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές με τον Μιχαλακάκο (11π.) να ξεκινάει καυτός το ματς και τους Brooklyn Nerds να απαντούν με Φορτσάτο (5π.), Κόσσυβα (4π.), Τσιάμαλο (3π.), Κοντορουχά (3π.) και Λ. Λιατόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-17.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Frigo έσφιξαν την άμυνά τους και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κυρίτση (11π.) και Παπαδάκη (5π.) έχτισαν διψήφιο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, βρήκαν σκορ από τους Φορτσάτο (4π.) και Χωριανόπουλο (3π.), αλλά έμειναν πίσω. Σκορ ημιχρόνου, 35-24.

Μετά την ανάπαυλα οι Frigo Driver ήταν καταιγιστικοί και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 26-9 έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Μιχαλάκος (8π.), Νταλάπας (8π.), Γκίκα (4π.), Παπαδάκης (4π.) και Κόκκαλης (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια εκτοξεύοντας τη διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν και πάλι οι Brooklyn Nerds, παρά την προσπάθεια των Νικολαΐδη (5π.), Πανδή (2π.) και Κόσσυβα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 61-33.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τις άμυνες των ΄δυο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Η επίθεση των γηπεδούχων συνέχισε να πετάει φωτιές, με τους Παπαδάκη (12π.), Μιχαλακάκο (6π.) και Κόκκαλη (6π.) να ξεχωρίζουν. Στην αντίπερα όχθη, οι Nerds βελτίωσαν την εικόνα τους επιθετικά, χάρη στους Κοντορουχά (5π.), Φορτσάτο (4π.) και Γιαννουλάκη (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Frigo Driver είχαν 27/51 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 15/57 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 25 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 3 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στάθης Φορτσάτος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη.

Frigo Driver (Παπαδάκης) : Γκίκα 6, Κόκκαλης 8, Κυρίτσης 13 (1), Μιχαλακάκος 25 (5), Νταλάπας 10 (1), Παπαδάκης 23.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Γιαννουλάκης 4, Κοντορουχάς 8 (2), Κόσσυβας 6, Λιατόπουλος Λ. 2, Λιακόπουλος Γ., Νικολαίδης 5 (1), Πανδής 2, Τσιάμαλος 3 (1), Φορτσάτος 13, Χωριανόπουλος 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.