30/05/2023
Winston Wizards 12 20 9 15 - 55 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 17 8 17 9 - 51 -

Θα παλέψουν μέχρι τέλους οι Wizards!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στο Summer League οι Winston Wizards, καθώς επικράτησαν των Ανυπόταχτων Γαλατών στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Νταή μπήκε για τα καλά στο κυνήγι της τέταρτης θέσης μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο και ισορροπημένο μπάσκετ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Γαλάτες να προηγούνται με 12-17 χάρη στα καλάθια των Αντωνόπουλου και Τζ. Ανδρικόπουλου. Για τους γηπεδούχους οι Κάζας και Αποστολόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Μ' ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι Γαλάτες πήραν ένα προβάδισμα 9 πόντων και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Wizards ωστόσο έβγαλαν σημάδια αντίδραση αφού οι Κάζας και Αποστολόπουλος συνέχισαν να τραβούν το κουπί στην επίθεση και οι Νταής και Τοσουνίδης προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση. Έτσι, με αντεπίθεση διαρκείας μετέτρεψαν το -9 του δεκάλεπτο σε +7 (32-25) στο τέλος του ημιχρόνου και προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον αντίπαλο.

Στην επανάληψη αντιστράφηκαν οι ρόλοι των δύο ομάδων, καθώς οι Winston Wizards πήραν αρχικά διψήφια διαφορά με τους Νταή και Κάζα και οι Γαλάτες απάντησαν με την σειρά τους με τους Δούστο και Τζ. Ανδρικόπουλο παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα (41-42) ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Όπως ήταν αναμενόμενο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή. Η ομάδα του Νταή δεν ήθελε να πετάξει στα... σκουπίδια την προσπάθεια που έκανε στα προηγούμενα δεκάλεπτα κι έτσι με ολύμπια ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, εξαιρετικές άμυνες και μεγάλα σουτ πήρε μια σπουδαία νίκη που θα την διατηρήσει ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, δεν έδωσαν τις απαραίτητες βοήθειες στον εξαιρετικό Τζ. Ανδρικόπουλο και γνώρισαν δίκαια την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάζας με double double και 24 πόντους (1/7 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 8/37 δίποντα, 9/30 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 16 (1), Κάζας 24 (5), Νταής 11 (3), Τοσουνίδης 4, Τσίκης, Φράγκος

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τ. Ανδρικόπουλος): Τ. Ανδρικόπουλος 2, Τζ. Ανδρικόπουλος 22 (3), Αντωνόπουλος 5 (1), Δούστος 18 (2), Μπετχαβάς 4, Παπαδάκος.