17/02/2023
Wolves 22 17 10 12 - 61 -
Pressof BC 12 12 25 7 - 56 -

Θα πέσουν ηρωικά οι Wolves!

Την έκπληξη της 15ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Evolution League έκαναν οι Wolves, καθώς αν και κατέβηκαν με 6 παίχτες, κέρδισαν την πλήρη Pressof με 61-56, βάζοντάς την σε μπελάδες για την παραμονή!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Wolves στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Πολυχρονίδη, 6 του Δασκαλούδη, δύο τρίποντα του Παναγιωτόπουλου και ένα του Πετρόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 22-12. Ο Καραντζιάς με 5 πόντους και ο Βασιλείου με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Παναγιωτόπουλου και 6 του Δασκαλούδη, έφτασαν στο +20, 38-18. Το μόνο που κατάφερε η Pressof ήταν να μειώσει στους 15, 39-24, με τους Νομικό και Βασιλείου να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλάσκα πήρε μπρος και με 11 πόντους του Κοροπούλη, 4 του Βασιλείου, 3 του Παραρά και τρίποντο του Νομικού, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 49-49. Ο Δασκαλούδης με 4 πόντους και οι Μεϊκόπουλος - Παναγιωτόπουλος με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 49-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι 6 Wolves τα έδωσαν όλα για τη νίκη και με ηγέτη τον Δασκαλούδη με 9 πόντους, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 61-56. Για την Pressof στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Κοροπούλης και Νομικός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 17/38 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/18 βολές, 11/37 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Wolves ο Δασκαλούδης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 11/22 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Pressof ο Βασιλείου με 11 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 2/4 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 25, Μεϊκόπουλος 3 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Τύρος 4, Πολυχρονίδης 9, Παναγιωτόπουλος 17 (5)

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 11, Βρεττός, Γκέος 1, Καραντζιάς 7, Κοντάκος 4, Κρασσάς, Κοροπούλης 18 (4), Μακαρίτης 2, Νομικός 9 (3), Παπαθανασίου, Παραράς 4

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των Wolves!