12/10/2021
TECHbuddy - - - - - 38 -
Footballistas - - - - - 50 -

Θα χάσουν ποτέ οι Footballistas;!

Στα πλαίσια της 2η αγωνιστικής του κυπέλλου, η TechBuddy αναμετρήθηκε με τους Footballistas. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μονόπλευρο με την ομάδα των ποδοσφαιριστών να καθαρίζει από νωρίς το παιχνίδι. Η Tech προσπάθησε, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με σκορ 38-50!

Κακή επιθετικά ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι ομάδες ήταν αγχωμένες και οδηγήθηκαν σε πολλά λάθη. 6 πόντους είχε ο Γεράνιος για την Tech. 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο ταχύτατος Παναγόπουλος. 8-9 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το γκάζι πάτησαν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο δεκάλεπτο. Με γρήγορες επιθέσεις και δυνατές άμυνες, οι Footballistas δημιούργησαν μια διαφορά 9 πόντων. 7 πόντους είχε ο Μαρκόπουλος και 5 ο Ραφαήλ Σιδέρης. 1 τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου πέτυχε ο Χύτας για την TechBuddy που βρέθηκε να χάνει 15-24 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η 3η περίοδος. Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους και η κατάσταση έγινε ζόρικη για την TB. Από 3 πόντους είχαν οι Λουμπαρδέας και Παναγόπουλος ενώ 4 πόντους με 1 τρίποντο πέτυχε ο Ραφαήλ Σιδέρης. 5 πόντους είχε ο Δημογιάννης για την Tech που ήταν εκτός ρυθμού. 8-14 ήταν το επιμέρους σκορ.

Προσπάθησε στο 4ο δεκάλεπτο η TechBuddy. Με γρήγορες επιθέσεις, η ομάδα του Βαλέρη πήγε στο charity line και κατάφερε να μειώσει αρκετά. Παρόλα αυτά, οι Footballistas έχοντας τον Ραφαήλ Σιδέρη οδηγό, κατάφεραν να κάμψουν την πίεση της TB, να ανακτήσουν πλήρως τον έλεγχο και τελικά να κερδίσουν με σκορ 38-50. 7 πόντους είχε ο Γεράνιος για την TechBuddy στο δεκάλεπτο.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ραφαήλ Σιδέρης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 28:11 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γεράνιος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 2 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 35:36 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 11/33 δίποντα (33,3%), 3/23 τρίποντα (13%), 7/17 βολές (41,2%), 31 ριμπάουντ (7-24), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη. Οι Footballistas είχαν 11/28 δίποντα (39,3%), 5/18 τρίποντα (27,8%), 13/26 βολές (50%), 41 ριμπάουντ (6-35), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα,2 κοψίματα και 15 λάθη.

TechBuddy(Γεράνιος): Παπαδημητρόπουλος 2, Βαλέρης 2, Γεράνιος 15 (6 κλεψίματα), Δημογιάννης 5, Μπόχαλης 3, Γεωργιόπουλος 6, Μπαλτάς, Αμπατζής, Χύτας 3, Μενεγής 2.

Footballistas: Σιδέρης Ρ. 13 (8 ριμπ), Παναγόπουλος 12, Μαρκόπουλος 13, Λίτης, Σπαλιάρας 2 (10 ριμπ), Σιδέρης Μ. 2, Λουμπαρδέας 8 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: H ταχύτητα και η συνεργασία των Footballistas!