02/07/2024
Gangsters 22 25 31 14 - 92 -
Harlems 18 15 20 28 - 81 -

Άγγιξαν το θαύμα οι Harlems - Διδακτική πρόκριση για τους Gangsters!

Παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που είχαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gangsters με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Νιφόρα, κατάφεραν να ανατρέψουν το -9 του πρώτου αγώνα με τους Harlems, και με το 92-81 πέρασαν στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Master League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Nea Tripodokratia!

Με προσήλωση στην άμυνα και 6 πόντους του Νιώτη, 4 του Κουτάντου και τρίποντα των Νακόπουλου - Μαρκόπουλου, οι Gangsters προηγούνταν με 18-9, 2:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τους Σιάμο - Κάζα να πετυχαίνουν από 6 πόντους έκαστος, μείωσαν στους 4, 22-18!

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 9 πόντους του Νιφόρα, 6 του Κουτάντου και 5 του Νιώτη, ξέφυγαν στους 17, 47-30. Το σκορ του πρώτου μέρους, 47-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Harlems ο Μότσιος με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα από την περιφέρεια και ο Ξυγκάκης σημείωσε 4 πόντους.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά την πρόκριση στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gangsters, αφού με ακόμη 8 πόντους του Νιώτη, 8 του Μαρκόπουλου, 5 του Νακόπουλου και 4 του Κουτάντου, βρέθηκαν στο +25, 78-53. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Ρουσιώτη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, με τους Σιάμο, Κάζα και Οικονόμου να πετυχαίνουν από 6 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 78-53!

Με καλάθι του Γεωργόπουλου στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στους 28 πόντους, 81-53. Κάπου εκεί, όμως, οι Harlems από το πουθενά ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 15 πόντους του Οικονόμου, 7 του Σταυρόπουλου και 4 του Σιάμου, μείωσαν στους 9, 90-81, 40" για το φινάλε, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Στη τελευταία επίθεση των Gangsters ο Νιφόρας έβαλε 2/2 βολές και οδήγησε την ομάδα του στην αγχωτική πρόκριση με 92-81, με τον ίδιο νωρίτερα να βάζει άλλους 6 πόντους.

Betsson MVP των Gangsters ο Νιώτης με 19 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Harlems ο Οικονόμου με 25 πόντους, έχοντας 5/10 βολές, 7/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Gangsters (Βρύλλης - Κεχρής): Γεωργόπουλος 7, Κουτάντος 16, Μακρής 4, Μαρκόπουλος 11 (2), Λάιος, Νακόπουλος 8 (2), Νιφόρας 21 (3), Νιώτης 19 (3), Τσάκωνας 6

Harlems (Ρουσιώτης): Οικονόμου 25 (2), Σιάμος 18 (1), Κάζας 12 (1), Μότσιος 8 (1), Δαμίγος 1, Ξυγκάκης 7, Σταυρόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Gangsters για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το τρομερό come back των Harlems στο τελευταίο δεκάλεπτο!