29/01/2023
Hood BC 16 21 24 22 - 83 -
Buzzer Eaters 13 9 9 10 - 41 -

The Last Dance of Zeggos!

Εύκολο βράδυ είχε χθες στο Athens Sports Hall η Hood, καθώς για την 11η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα τους 6 Buzzer Eaters με 83-41 και συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, με τον Θοδωρή Ζέγγο να αποχαιρετάει, προσωρινά, την ομάδα για επαγγελματικούς λόγους με ακόμη ένα Betsson MVP!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Hood να προηγείται με 16-13, χάρη σε 6 πόντους του Σιφναίου, 5 του Ζέγγου και 4 του Πετράκου. Ο Ρίζος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Ζαννιάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Στεφόπουλο, Ζέγγο και Μασουράκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Μένο να ευστοχεί από την περιφέρεια, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 37-22. Δεν μπόρεσαν οι Buzzer Eaters να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Παυλόπουλου και το τρίποντο του Ρίζου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πατσάκα, καθώς με 10 πόντους του Ζέγγου, 6 του Λαύκα και 4 του Πετράκου, έφτασε την διαφορά στους 30, 61-31. Ο Ρίζος ήταν αυτός που πάλευε στο τρίτο δεκάλεπτο για την παρέα του Μπάλτα επιθετικά, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτης περιόδου 61-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Χουντιανούς" να επικρατούν με 83-41, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μασουράκη, Πρωτόγερου, Πετράκου, Σιφναίου και Στεφόπουλου. Για τους Buzzer Eaters στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βουνισέας, Καλογεράς και Ρίζος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 32/51 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 30 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/6 βολές, 15/33 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp της Hood ο Ζέγγος με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Ρίζος με 18 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 5/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 19 (2), Λαύκας 6, Μένος 4 (1), Μασουράκης 10, Πετράκος 16 (1), Πρωτόγερος 7, Σιφναίος 13 (1), Σαρρής, Στεφόπουλος 8

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Βουνισέας 4, Ζαννιάς 5 (1), Δεδεμάδης, Ρίζος 18 (1), Καλογεράς 10, Παυλόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι της Hood!