25/10/2022
Deportivo Faliro 26 24 7 20 - 77 -
Harlems 28 15 14 14 - 71 -

Θέμα ενέργειας η νίκη της Deportivo!

Το βράδυ της Τρίτης 26 Οκτωβρίου στο Athens Sports Hall , για την έκτη αγωνιστική της Elite by Betsson , σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 37 λεπτά, η Deportivo έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο τελευταίο τρίλεπτο, έβαλε μεγάλα σουτ και επικράτησε δύσκολα με 77 – 71 απέναντι στους πάντα μαχητικούς Harlems.

Φοβερό, εξαιρετικό, απίθανο επιθετικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο παιχνίδι. Η Ντεπορτίβο μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι και με τον Τυροπώλη να βγάζει απίστευτη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση με 6 πόντους και τρίποντα από Κομνηνό – Ναυπλιώτη, πήρε προβάδισμα με 15 – 5. Στην συνέχεια οι Harlems με την είσοδο του ογκόλιθου Σταυρόπουλου που πέτυχε 9 πόντους και πολύτιμες βοήθειες από τα τρίποντα του Κουτρουμπή, άλλαξαν το μομέντουμ και προσπέρασαν 26-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και με τον Κοψιδά να οδηγεί την επίθεση με 6 πόντους, προηγήθηκαν με 33 – 36. Στην συνέχεια η Deportivo ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με τον Γαρμπή να ανοίγει το χορό με 6 πόντους, τον Κορωνιό να οργανώνει άψογα και τον Ναυπλιώτη να έρχεται στην συνέχεια με 7 συνεχόμενους πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50 – 43.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ανήκε στην ομάδα του Ρουσιώτη που έσφιξε την άμυνα της καθώς δέχτηκε μόνο 7 πόντους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μότσιο με 4 και Μπραντίτσα με 5 πόντους αντίστοιχα, έφεραν το ματς στα ίσια(57-57). Για την Depor ξεχώρισε ο Ναυπλιώτης με 4 πόντους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με Ναυπλιώτη(4), Κορωνιό να βάζουν μπροστά την Ντεπορτίβο και τους Χάρλεμς να απαντούν άμεσα με Κοψιδά(4), Δαμίγο και Μωυσίδη, για το 62 – 65. Με τρεισήμισι λεπτά να μένουν για την λήξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι με τρίποντες βόμβες από Κομνηνό(2) – Ναυπλιώτη, τον Μαρούσο να βάζει 4 συνεχόμενους και καλάθι του Γάτσιου , πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην νίκη με 77 – 71.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Ναυπλιώτης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Deportivo είχε 20 / 49 δίποντα, 8 / 30 τρίποντα, 13 / 19 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Οι Harlems είχαν 21 / 54 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 14 / 22 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Deportivo Faliro Mera(Καπατσώρης ): Γάτσιος 5, Γαρμπής 8, Δήμτσος 4(8ρ.), Κακαλέτρης 3, Κομνηνός 12, Κορωνιός 4(9ρ.), Μαρινάκης 2, Μαρούσος 6, Ναυπλιώτης 21, Παπαθανασίου 3, Τυροπώλης 9.

Harlems(Ρουσιώτης): Δαμίγος 12(9ρ.), Αγγελόπουλος, Κάντζιος, Κουτρουμπής 6, Κοψιδάς 19(8ρ.), Μπραντίτσας 12, Μωυσίδης 2, Μότσιος 9(10ρ.), Σταυρόπουλος 11.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό πρώτο δεκάλεπτο, η μάχη που έδωσαν οι Χάρλεμς με περιορισμένο ροτέισον και η ικανότητα της Ντεπορτίβο να βάλει τα μεγάλα σουτ και να πάρει το ροζ φύλλο.