27/05/2023
Φιορετσίνα 22 18 18 15 - 73 -
Crushers 10 15 7 14 - 46 -

Θέλει playoff η Φιορετσίνα!

Το τρίτο της ροζ φύλλο αγώνα στον έκτο όμιλο της Summer Development League πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Φιορετσίνα, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Crushers με 73-46 και παραμένει σταθερά σε τροχιά playoff!

Από πολύ νωρίς η Φιορετσίνα πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 9 πόντους του Χαρικιόπουλου, 5 του Μακρίδη και 4 του Παπαγιάννη, προηγήθηκε με 22-9. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 22-10, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Καράμπελας από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα τρεις τρίποντες βόμβες σημείωσε ο Αποστόλου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Αθανασόπουλου και τρίποντα των Ξυλογιαννόπουλου - Χαρικιόπουλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 40-25. Τους Crushers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 8 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Αποστόλου και οι 4 του Κουτσοδημητρόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η "Βιόλα", αφού με 5 πόντους του Χαρικιόπουλου, 4 του Ξυλογιαννόπουλου και 4 του Μακρίδη, ξέφυγε στους 26, 58-32. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Καράμπελα και το τρίποντο του Κουτσοδημητρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 58-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Φιορετσίνα να επικρατεί με 73-46, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ξυλογιαννόπουλου, Χαρικιόπουλου, Μαγκούτη, Γεωργακόπουλου, Παπαγιάννη και Αθανασόπουλου. Για τους Crushers στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αποστόλου, Ρίζος, Τσέλιος και Κουτσοδημητρόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 21/51 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 4/19 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp της Φιορετσίνα ο Χαρικιόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Crushers ο Αποστόλου με 26 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 8/16 τρίποντα, ενώ πήρε 2 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Χαρικιόπουλος 19 (3), Στασινόπουλος, Αθανασόπουλος 8 (2), Γεωργακόπουλος 6, Μαγκούτης 5, Μακρίδης 11, Μαλακός 4, Ξυλογιαννόπουλος 12 (2), Παπαγιάννης 8

Crushers (Αποστόλου): Κεραμιώτης, Καράμπελας 7, Αποστόλου 26 (8), Κουτσοδημητρόπουλος 9 (2), Ρίζος 3 (1), Σερράς, Τσέλιος 1

Τι μας άρεσε: Το show του Αποστόλου από την περιφέρεια!