19/06/2022
Reddicolo 13 6 13 9 - 41 -
Τεμπελχανάδες 5 6 11 5 - 27 -

Θέλει τετράδα ο Μακρής!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες στον Κολωνό το Red-Dicolo, καθώς για την έκτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Summer D2-League κέρδισε τους πρωτοπόρους και αήττητους μέχρι χθες  Τεμπελχανάδες με 41-27 και πλέον μπήκε για τα καλά στο κόλπο την playoff, ενώ οι ροζ έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν την πρωτιά του ομίλου.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για το Red-Dicolo, καθώς με 6 πόντους του Θειακούλη, 4 του Μακρή και τρίποντο του Ζαχαρόπουλου, προηγήθηκε με 13-5. Ο Δημαράς με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Απάλλας.

Φτωχό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 17-7, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 19-11, χάρη σε δίποντα των Μαφίδη, Φωτεινάκη και Μούρτζου. Ο Απάλλας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Τεμπελχανάδων σε εκείνο το διάστημα, σκοράροντας 5 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Θειακούλη και βοήθειες των Ράδου, Τούντα, Λαουρδέκη και Μαφίδη, η παρέα του Μακρή βρέθηκε εκ νέου στο +10, 32-22! Το συγκρότημα του Λεπίτκα κράτησαν όρθιο στο τρίτο δεκάλεπτο οι 6 πόντοι του Απάλλα και το τρίποντο του Κώστα Καραγεώργου. Σκορ τρίτης περιόδου 32-22!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ρεντικωλιώτες δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με εύστοχες προσπάθειες των Ράδου και Μαφίδης. έφτασαν εύκολα στη νίκη με 41-27. Για τους “ροζούληδες” στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Απάλλας και Δημαράς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 5/12 βολές, 15/46 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/20 βολές, 9/34 τρίποντα και 1/25 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson του Red-Dicolo ο Μαφίδης με 9 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Γκούμας με 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.

Red-Dicolo (Μάκρης): Θειακούλης 10, Μάκρης 4, Ράδος 6, Τούντας 2, Μαφίδης 9 (1), Γεωργακόπουλος, Φωτεινάκης 2, Νταλαμπίρας, Λεμπούσης, Μούρτζος 2, Λαουρδέκης 2, Ζαχαρόπουλος 3 (1)

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Παπαδόπουλος, Καραγεώργος Γ., Δημαράς 9, Απάλλας 15, Καραγεώργος Κ. 3 (1), Γκούμας, Ανδρικόπουλος, Ραΐζης

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από το Red-Dicolo!