13/01/2024
Grava Thunders 7 7 12 14 - 40 -
Ανακασιακός 19 8 18 4 - 49 -

Θέλει playoff ο Ανακασιακός!

Παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που εμφάνισε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ανακασιακός κέρδισε τους Grava Thunders με 40-49 για την 16η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League και μπήκε για τα καλά στο κόλπο των playoff!

Από πολύ νωρίς ο Ανακασιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, αφού με 9 πόντους του Σιαπατόρη και τρίποντα των Σμάγκιν - Ρομποτή, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 7-19. Ο Ντούρμας με 4 πόντους και ο Κυρίτσης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Ζουγανέλη (5π) και Σιαπατόρη (2π) να στέλνουν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 14-27. Ο Κολοκυθάς με 3 πόντους και οι Τσιμπίδης - Σχετάκης με 2 πόντους ο καθένας τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Grava Thunders στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σιαπατόρης έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με ακόμη 10 δικούς του πόντους, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα από την Ανάκασα, με τη διαφορά να φτάνει τους 19, 26-45. Δεν μπόρεσε η παρέα του Ντούρμα να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Κυρίτση και τους 4 του Τσιμπίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 26-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Grava Thunders μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για τη μεγάλη ανατροπή και με 7 πόντους του Κολοκυθά και βοήθειες των Τσιμπίδη, Ντούρμα και Κυρίτση, κατάφεραν να μειώσουν στους 5, 40-45, 1:00 για το φινάλε. Τελικά ο Ανακασιακός, παρά το τεράστιο black out, έφτασε στην αγχωτική νίκη με 40-49 με βολές την Σιαπατόρη και Ρομπότη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 15/45 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 15/39 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Ντούρμας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 5 κοψίματα. Betsson MVP για τον Ανακασιακό ο Σιαπατόρης με 23 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 8/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Grava Thunders (Ντούρμας): Καμουτσής 2, Κολοκυθάς 11 (1), Κυρίτσης 10, Ντούρμας 8, Σχετάκης, Τσακέτας 2, Τσιμπίδης 7

Ανακασιακός (Αλεξίου): Ζουγανέλης 5, Αλεξίου 4, Καμζέλας 2, Σιαπατόρης 23 (1), Σμάγκιν 3 (1), Κοζαλάν 2, Κοτοπούλης 2, Ρομποτής 8 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα του Ανακασιακού για τρία δεκάλεπτα, όσο και το πείσμα των Grava Thunders!