12/06/2020
Brazzerzz Beachterzz 7 14 15 10 15 61 -
Leontario BC 15 11 8 12 11 57 -

Θέλουν να ανέβουν οι Brazzerzz Beachterzz!!!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με πολλές ανατροπές και παράταση, οι Brazzerzz Beachterzz επικράτησαν του Leontario με 61-57 για την 17η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League, παραμένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της απευθείας ανόδου!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Leontario στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Δημητρακοπούλου και τρίποντα των Κωνσταντιδέλη – Παπαγιάννη, προηγήθηκε με 7-15. Ο Βγενόπουλος από την περιφέρεια και ο Δημητριάδης μέσα από το ζωγραφιστό ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brazzerzz Beachterzz βρήκαν τα πατήματά τους και με 4 πόντους του Μανωλάτου και τρίποντα των Ζώτου – Σπάχου, έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 19-19, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, με προσωπικό show του Ζαβιτσάνου με 9 πόντους σε εκείνο το σημείο, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 21-26!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και με 5 νέους πόντους του Μανωλάτος, 4 του Δριβάκου και άλλους τόσους του Δημητριάδη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 36-34. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για την παρέα του Κωνσταντιδέλη, με τον Δημητρακόπουλο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 36-34!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ζαβιτσάνου και 4 του Δημητρακόπουλου, το Leontario προηγούταν με 38-44, 3:00 για το τέλος. Ωστόσο, με δύο μεγάλα τρίποντα του Ζώτου και 3 πόντους του Δριβάκου οι Brazzerzz Beachterzz έστειλαν το ματς στην παράταση, 46-46!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην παράταση, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και τους Brazzerzz Beachterzz να φτάνουν τελικά στη νίκη με 61-57, χάρη σε 5 πόντους του Σπάχου, 4 του Ζώτου και τρίποντο του Δημητριάδη. Πάλεψαν μέχρι το τέλος για το Leontario οι Δημητρακόπουλος (3π) και Παπαγιάννης (3π), χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/22 βολές, 13/40 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 14/44 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Leontario ο Ζαβιτσάνος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzerzz Beachterzz (Δριβάκος): Ζώτος 15 (4), Σπάχος 8 (2), Βγενόπουλος  5 (1), Μανωλάτος 10 (1), Δριβάκος 9, Δημητριάδης 12 (1), Γεωργίου 2

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Ζαβιτσάνος 19 (2), Προκοπίου 6, Παπαγιάννης 8 (2), Λαζανάκης 1, Δημητρακόπουλος 18 (1), Κωνσταντιδέλης 3 (1), Κορωνάκης 2, Σπυρόπουλος

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη και οι αρκετές ανατροπές!