24/02/2023
Lyonmen 13 6 12 17 - 48 -
Brazzerzz Beachterzz 11 10 16 15 - 52 -

Θέλουν playoff οι Beachterzz!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες στο Περιστέρι οι Brazzerzz Beachterzz, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Lyonmen με 48-52 και τους έπιασαν στην τρίτη θέση, χωρίς όμως να καλύψουν την διαφορά του πρώτου γύρου!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Lyonmen να προηγούνται με 13-11, χάρη σε 5 πόντους του Φραντζέσκου, 5 του Θεοδώρου και τρίποντο του Σιαμήτρου. Ο Δημητριάδης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Ζώτος, Πολυχρονόπουλος και Χαΐτος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brazzerzz Beachterzz έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Δημητριάδη και Ζώτο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Σιαμήτρο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Καλαποθαράκο μέσα από την ρακέτα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Πολυχρονόπουλου, 4 του Δριβάκου, άλλους τόσους του Δημητριάδη και τρίποντο του Ζώτου, βρέθηκαν στο +6, 31-37. Ο Θεοδώρου με 6 πόντους και ο Κώστας Δημητρίου με 5 έδωσαν τις λύσεις  στην επίθεση των Lyonmen στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 31-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Ζώτο, Δημητριάδη, Δριβάκο και Πολυχρονόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-52. Για το συγκρότημα του Χρόνη στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Σιαμήτρος, Θεοδώρου, Κώστας Δημητρίου και Ασημακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 10/34 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/26 βολές, 15/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Σιαμήτρος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 0/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 1/2 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Lyonmen (Χρόνης): Ασημακόπουλος 2, Δημητρίου Γ., Δημητρίου Κ. 8, Δουκέρης, Τζουβάνας 1, Φραντζέσκος 5 (1), Καλαποθαράκος 3, Θεοδώρου 15 (1), Σιαμήτρος 14 (4)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Δριβάκος 10, Βγενόπουλος, Δημητριάδης 14, Ζώτος 16 (4), Πίλτσης, Μπότσαρης, Ευσταθόπουλος, Χαΐτος 2, Πολυχρονόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Brazzerzz Beachterzz!