19/03/2023
Beeranhas 16 17 19 23 - 75 -
Winston Wizards 15 17 11 8 - 51 -

Θέλουν το καλό εισιτήριο τα Beeranhas!

Στην τέταρτη θέση του δευτέρου ομίλου της D2-League παραμένουν τα Beeranhas, καθώς για την 24η αγωνιστική κέρδισαν τους Winston Wizards με 75-51 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Beeranhas να προηγούνται με 16-15 και τον Μουσούντα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 10 πόντους. Ο Κουτσουλάμπρος με 8 πόντους και ο Αποστολόπουλος με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Μουσούντα και 4 του Μίχιλη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 33-32. Τους Winston Wizards κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 10 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Κουτσουλάμπρος, οι 4 του Τοσουνίδη και το τρίποντο του Αποστολόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Beeranhas έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 ακόμη πόντους του Μουσούντα, 5 του Χαϊδάκη και 4 του Τραϊφόρου, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 9 πόντων, 52-43. Ο Νταής με 5 πόντους και ο Αποστολόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 52-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τζιφοπανόπουλο, Κύρκο, Αναγνωστόπουλο, Βαλέντζη και Μίχιλη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-51. Για τους "Μάγους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φράγκος, Κουτσουλάμπρος και Νταής

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 34/69 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 11/33 δίποντα και 8/35 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των Beeranhas ο Χαϊδάκης με 9 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 3/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Κουτσουλάμπρος με 23 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/6 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 4, Βαλέντζης 4, Κύρκος 11, Χαϊδάκης 9 (1), Μίχιλης 6, Μιχαηλίδης 4, Μουσούντας 20, Τραϊφόρος 6, Τζιφοπανόπουλος 11 (1)

Winston Wizards (Νταής): Τσίκης, Αποστολόπουλος 12 (1), Κουτσουλάμπρος 23 (5), Νταής 7 (1), Τοσουνίδης 4, Φράγκος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες συνεργασίες των Beeranhas!