12/02/2023
Collectors 16 8 20 21 - 65 -
Iron Maidan 8 14 11 15 - 48 -

Θέλουν να μείνουν οι Collectors!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών και σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκαναν χθες το βράδυ στο Κάρβουνο οι Collectors, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Iron Maidan με 65-48 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Από πολύ νωρίς οι Collectors πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 4 πόντους του Κυριάκου, 4 του Λαγού και τρίποντα των Τσατσάνη - Αναστόπουλου, προηγήθηκαν με 16-8. Ο Μακρής με 4 πόντους και οι Παληγιάννης - Μένιος Μαλτέζος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Iron Maidan βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους Γεράκου, 4 του Παληγιάννη και 4 του Μένιου Μαλτέζου, πλησίασαν στο καλάθι, 24-22. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Αγγελομάτη να σκοράρει 3 πόντους και τους Παπασπύρο - Λαγό να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Συλλέκτες" επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 8 πόντους του Αναστόπουλου, 7 του Παπασπύρου και τρίποντο του Τσατσάνη, έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά 11 πόντων, 44-33. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι "Μαϊντανοί", παρά τα καλάθια των Παληγιάννη, Γεράκου, Μακρή και Μένιου Μαλτέζου. Σκορ τρίτης περιόδου 44-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Collectors δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Αγγελομάτη, Τσατσάνη, Αναστόπουλο, Κυριάκου και Παπασπύρο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 65-48! Για τους Iron Maidan στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παληγιάννης, Γεράκος, Μένιος και Θοδωρής Μαλτέζος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 22/72 δίποντα και 5/24. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 20/49 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp των Collectors ο Αναστόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 6/16 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Γεράκος με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Χαραλαμπόπουλος, Αναστόπουλος 15 (1), Λαγός 4, Παπασπύρος 15 (1), Τσατσάνης 10 (3), Κυριάκου 8, Αγγελομάτης 13

Iron Maidan (Μάκρης): Γεράκος 10, Παληγιάννης 13, Μακρής 8, Μαλτέζος Μ. 8, Μαλτέζος Θ. 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!