20/05/2024
Γκουρούδες 18 17 21 14 - 70 -
Indians 15 18 12 12 - 57 -

Το... θεριό οδήγησε τους Γκουρούδες!

Με τον Παναγιώτη Κλήμο να παίζει στα δικά του φετινά... χειμερινά στάνταρ, οι Γκουρούδες έπαιξαν όμορφα απέναντι στους Indians και επιβλήθηκαν με το τελικό 70-57.

Κάθε διεκδικούμενη μπάλα είχε μια και τον Κλήμο! Ο Σχής και ο Λημνιατης παράλληλα όταν δεν απειλούσαν προσπαθούσαν να τροφοδοτήσουν τον ψηλό, με τον Παναγιώτη τις περισσότερες φορές να παίρνει κάτι... καλό από τις προσπάθειές του κοντά στο καλάθι. Ο Πουλοκέφαλος έδινε ενέργεια αλλά και λύσεις με το καλό του σουτ, με τους Indians να... πληγώνονται από τα 2 τρίποντα των Λημνιάτη και Μπαλαούρα, ακολουθώντας με 18-15 στην πρώτη περίοδο. Ο Βασιλάκης πάτησε παρκέ και ξεχώρισε στο ποστ, με τον Κοσκίνα να έρχεται από τον πάγκο των Indians, να μη διστάζει να εκτελέσει 2 φορές από τα 6.75, με το ημίχρονο να βρίσκει βελτιωμένους μεν τους φιλοξενούμενους, αλλά πίσω στο σκορ με 35-33.

Ο Ντίνος Αχής ήταν και αυτός που αποτελούσε τη μεγαλύτερη απειλή για τους Indians, καθώς με τους αμέτρητους τρόπους που μπορεί να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, ανακάτεψε την άμυνα των Indians, με τον Μελάγιες να σιγοντάρει! Ο Μπαλτάς αν και άργησε μπήκε στο ρυθμό του παιχνιδιού, ο Πουλοκέφαλος έδινε τα πάντα στην άμυνα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ξέφυγαν ξανά με 56-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και η τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων να το γυρίσουν, αλλά οι Γκουρούδες είναι αρκετά συγκεντρωμένοι και... έμπειροι για να το χάσουν, με το παιχνίδι να κλείνει στο τελικό 70-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαρίλαος Καρακαϊδός με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Αργυράκης, Αχής 24, Βασιλάκης 11, Κλήμος 16, Λημνιάτης 7, Μελάγιες 8, Μπαλαούρας 3, Οικονόμου 1.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος, Καρακαϊδός 8, Κασιμάτης 14, Κοσκίνας 6, Μητσάκος 4, Μπαλτάς 7, Μιλιόρδος 6, Πονηράκος 7, Πουλοκέφαλος 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στον αγώνα!