07/01/2024
Melisses BC 11 11 7 18 - 47 -
Το Τρίτο Φύλο 13 12 13 13 - 51 -

Θετική επανέναρξη για Τρίτο Φύλο!

Το πρώτο κομμάτι είχε τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 11-13. Ο Κουτσωνάς ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του για ακόμη μία φορά με 5 πόντους ενεργητικό του, ενώ 8 είχε εξαιρετικός Γαρυφαλλάκης από την πλευρά των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, αφού παρακολουθήσαμε εκ νέου ένα κλειστό δεύτερο δεκάλεπτο! Ο Καστρίνιος πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κοιμτζόγλου με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Αλέξης Μπουγιούκος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη στο διάστημα αυτό με 6 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 22–25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε εξολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τις Melisses στους 7 πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ του και με τον Καστρίνιο(6π) να πραγματοποιεί για άλλη μία φορά εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων με σκορ 29-38!

Στην τελευταία περίοδο φιλοξενούμενοι παρά την πίεση που δέχτηκαν, κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία στην αναμέτρηση και να πάρουν μία άκρως σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος με σκορ 47–51.

Betsson MVP ο Νίκος Καστρίνιος με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 14/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 8/16 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/43 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 3/14 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Melisses(Α.Μπουγιούκος): Γαρυφαλλάκης 12, Δούκας, Μπάνος 5, Στέφανος Μπουγιούκος 7, Αλέξιος Μπουγιούκος 12, Παπαδιάς 11, Περδικάρης.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Καστρίνιος): Γεωργάκης 2, Γκρέμπι 3, Καστρίνιος 19, Κοιμτζόγλου 3, Κουτσωνάς 8, Μισόκαλος 11, Παναγός Τσανικίδης 5.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Καστρίνιου!