03/05/2023
Paraliers 11 16 16 19 - 62 -
Leontario BC 15 22 18 12 - 67 -

Θετική πρεμιέρα για το Leontario!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Summer League το Leontario, καθώς το βράδυ της Τετάρτης 3 Μαΐου σε ένα παιχνίδι που οδηγούσε την κούρσα από την αρχή, παρέμεινε ψύχραιμο στην αντεπίθεση διάρκειας που έκαναν οι Paraliers στην τελευταία περίοδο και επικράτησε με 62 – 67.

Το πρώτο δεκάλεπτο, κυλούσε με τις ομάδες να παίζουν σε χαλαρό ρυθμό, με το παιχνίδι θα είναι σχετικά ισορροπημένο και το Leontario να κρατάει μικρό προβάδισμα με 11 – 15. Ο Λάππας με 7 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους Parliers ξεχώρισαν Τσαϊρέλης με 4 και Μπραϊμιώτης με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν ένταση και ρυθμό, με τον Βόσικα να παίρνει μπροστά με 13 πόντους και με την βοήθεια του Κωνσταντιδέλη που σκόραρε από την περιφέρεια, έστειλαν το Leontario με + 10 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη , οι Γαλανόλευκοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στο αμυντικό κομμάτι, με το δίδυμο Τσαϊρέλη με 6 και Πασχόπουλο με 5 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν στο σκοράρισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, προσέφεραν ωραίο θέαμα, με το Leontario να μην απειλείται και να κρατάει διψήφια διαφορά. Ο Σκούρας ανέλαβε την υπόθεση σκοράρισμα με 7 πόντους, με τον Βόσικα να ξυπνάει στα τελευταία λεπτά με 5, ενώ για τους Paraliers που στάθηκαν λίγο καλύτερα, ο Καμπουράκης ήταν το πρώτο βιολί με 7 πόντους , με τον Στυλιανό να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως οδηγούσαν εύκολα την κούρσα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με Βόσικα(5) και Σκούρα(4) να δίνουν τις λύσεις κρατώντας διψήφια διαφορά.Οι Paraliers δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη, και με τον Περσεμάτη να βγαίνει μπροστά με 9 πόντους, τον Στυλιανό να σκοράρει δις από την περιφέρεια και τον Πασχόπουλο να βρίσκει κι αυτός στόχο από τα 6.75, πλησίασαν στους 3, όμως το Leontario παρέμεινε ψύχραιμο και με καλάθι του Βεργόπουλου και βολές από Λάππα – Βόσικα τελείωσε την δουλειά, επικρατώντας με 62 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Βόσικας με 28 πόντους, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσαϊρέλης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Paraliers είχαν 16 / 45 διποντα , 7 / 34 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Το Leontario είχε 17 / 44 δίποντα , 8 / 24 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 24 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Paraliers(Στυλιανός): Καμπουράκης 7, Μπραϊμνιώτης 10(12ρ.), Πασχόπουλος 17, Περσεμάτης 18, Στυλιανός 6, Τσαϊρέλης 11(11ρ.)

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 8, Βόσικας 28(18ρ.), Καζαντζιάν 2(7ρ.-8 ασίστ), Κορωνάκης 4(9ρ.), Κωνσταντιδέλης 3, Λάππας 10, Σκούρας 12(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η καλή διάθεση των δύο ομάδων και το γρήγορο παιχνίδι που έπαιξαν.