22/04/2024
Μανιάτης BMW 3 13 17 16 - 49 -
Flint Tropics 15 14 18 17 - 64 -

Θετική πρεμιέρα για τους Tropics!

Οι Flint Tropics ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Summer League, καθώς στηριζόμενοι στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο που ξέφυγαν με διψήφια διαφορά και με διαχείριση στην συνέχεια του παιχνιδιού, έφτασαν άνετα στην επικράτηση απέναντι στον Μανιάτη BMW με 49 – 64.

Οι Flint Tropics μπήκαν συγκεντρωμένοι και ορεξάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και πήραν διαφορά ασφαλείας. Ο Σ. Γκατζηρούλης τράβηξε το κουπί στο ξεκίνημα με 8 συνεχόμενους πόντους και ο Τζανετής πήρε την σκυτάλη στην συνέχεια με 5, για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μανιάτης ήταν ασύνδετος και με πολλά λάθη στην επίθεση και πέτυχε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς με τον Δεληγιώργη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά 13 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δρακίδης και Δεληγιώργης με τρίποντα έδωσαν πνοή στους γηπεδούχους, με τον Μπαλαμούτη να αναλαμβάνει στη συνέχεια με 4 πόντους, ενώ τους προπορευόμενους κουβάλησε επιθετικά ο Τζανετής σκοράροντας 7 πόντους, για το 16 – 29.

Οι ομάδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι και πάλι ισορροπημένο και τους Tropics να μην αγχώνονται κρατώντας το υπέρ τους 33 – 47. Ο Χατζηνάκης πήρε μπροστά με 7 πόντους και το δίδυμο των Γκατζηρούληδων προσέφερε από 4 για το προβάδισμα των τυπικά φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη, ο Μανιάτης έδινε τον ρυθμό με την τριάδα Σαλβαρά(7), Μπαλαμούτη(6) και Μιμηγιάννη(4) να δίνουν τις λύσεις, χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσουν με κορυφαίο τον Σαλβαρά με 7 πόντους και τους Tropics που δε φάνηκαν σε κανένα σημείο να αγχώνονται, να απαντούν με δύο τρίποντα του Τζανετή και 6 πόντους του Χατζηνάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 49 – 64.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπαλαμούτης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Μανιάτης BMW(Χρηστίδης): Γεωργουλόπουλος, Γολικίδης, Δεληγιώργης 7, Δρακίδης 3, Μανιάτης 3(8ρ.), Μιμηγιάννης 5, Μπαλαμούτης 14(13ρ.), Σαλβαράς 17(7ρ.).

Flint Tropics(Β.Γκατζηρούλης): Β. Γκατζηρούλης 6, Σ. Γκατζηρούλης 13(10ρ.), Γράσσος 4 , Τσέκερης 2, Χατζηνάκης 16(7ρ.), Καραντζής 2, Τζανετής 21.