18/04/2023
Terroristas 7 19 10 11 - 47 -
Gallika and Piano BC 18 11 21 10 - 60 -

Θετικό δείγμα στην πρόβα τζενεράλε για τα Gallika & Piano!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου τα Gallika & Piano επικράτησαν των Terroristas για την τελευταία αγωνιστική της Regular Season στο πρωτάθλημα της Development. Η ομάδα των αδερφών Πιερρουτσάκου, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήρε δίκαια τη νίκη με 47-60 και επικεντρώνεται πλέον στα σπουδαία προσεχή παιχνίδια των Playoffs κόντρα στους Lobsters. Με κίτρινο φύλλο αποχαιρέτησαν τη σεζόν οι Τρομοκράτες που θα αγωνίζονται στην Development 2 από τη νέα σεζόν.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστές τους Μωραγέμο (6π.), Πιερρουτσάκο (5π.), Γράδο (3π.), Καβαλλιεράτο (2π.) και Γκίκα (2π.). Μόλις 7 πόντους σκόραραν στο ξεκίνημα οι Terroristas που, παρά την προσπάθεια των Μαυρίδη (5π.) και Βατικιώτη (2π.), έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Terroristas εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι και σκοράροντας με συνέπεια, χάρη στους Κονοφάο (7π.), Μαυρίδη (4π.), Βατικιώτη (4π.), Στέφο (2.) και Τσιαούση (2π.) ξανά μπήκαν για το καλά στο ματς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι μετέπειτα νικητές που με καλάθια των Μωραγέμου (4π.), Γράδου (4π.) και Καβαλλιεράτου (3π.) πήγαν στα αποδυτήρια με +3. Σκορ ημιχρόνου, 26-29.

Μετά την ανάπαυλα τα Gallika βρήκαν και πάλι τον καλό τους εαυτό και με επιμέρους σερί 10-21 έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους. Γράδος (9π.) και Καπετανίδης (6π.) ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα, τραβώντας το κουπί της επίθεσης. Στην αντίπερα όχθη, ο Στέφος (5π.) προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του σε λογική απόσταση, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες και από τους Βατικιώτη (2π.) και Τσιαούση (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Τα Gallika διαχειρίστηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας τελικά τις 20 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development, ενώ οι Terroristas γνώρισαν την 19η φετινή τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Terroristas είχαν 15/51 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 5/15 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Gallika and Piano είχαν 22/42 δίποντα, 4/29 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μωραγέμος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Βατικιώτης με 14 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Terroristas (Κονοφάος) : Βατικιώτης 14, Κονοφάος 9 (1), Μαυρίδης 10 (1), Στέφος 10 (2), Τσιαούσης 4.

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος) : Γκίκας 4, Γράδος 16 (3), Καβαλλιεράτος 11, Καπετανίδης 10, Μωραγέμος 14, Πιερρουτσάκος 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.