29/04/2023
Gunners 12 21 19 9 - 61 -
Pressof BC 18 18 17 8 8 69 -

Θετικό καλοκαιρινό ξεκίνημα για την Pressof!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Pressof επικράτησε των Gunners στο έξτρα πεντάλεπτο με 61-69, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Summer League της Evolution.

Καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τους μετέπειτα νικητές να πατούν ελαφρώς καλύτερα στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας λύσεις από τους Κοροπούλη (9π.), Νινό (4π.), Νομικό (3π.) και Vasiliu (2π.). Οι Gunners παρέμειναν σε λογική απόσταση, απαντώντας με καλάθια των Κογιώνη (8π.), Ακουμιανάκη (2π.) και Καλογιαννίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Gunners ισορρόπησαν την κατάσταση, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 21-18 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κογιώνη (7π.), Πάνια (6π), Ακουμιανάκη (6π.) και Καραμπέτσο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Pressof βρέθηκε στο -3 στου δρόμου τα μισά, παρά την προσπάθεια των Vasiliu (8π.), Τσορτού (3π.), Κοροπούλη (3π.), Σμπιλή (2π.) και Γκέου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 33-36.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Οι Gunners βασίστηκαν κυρίως στο δίδυμο των Ακουμιανάκη (11π.) και Κογιώνη (5π.), ενώ η ομάδα του Μπαλάσκα βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από τους Νομικό (6π.), Vasiliu (5π.), Κοροπούλη (4π.) και Γκέο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-53.

Μεγάλη μάχη και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να λύσουν τις διαφορές στο 40λεπτο. Στην παράταση η Pressof ήταν ξεκάθαρα ανώτερη, τρέχοντας ένα σερί 0-8 με Vasiliu (3π.), Νομικό (3π.) και Νινό (2π.) και φτάνοντας στην πρώτη «καλοκαιρινή» νίκη. Λύγισαν στο φινάλε οι Gunners, που κόλλησαν επιθετικά στην παράταση.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 24/62 δίποντα, 2/25 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Pressof BC είχε 13/44 δίποντα, 10/40 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψε 62 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Fatjon Vasiliu είχε 20 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Κογιώνης με 25 πόντους και double-double, έχοντας 11/22 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Gunners (Καραμπέτσος): Ακουμιανάκης 20 (1), Καλογιαννίδης 4, Καραμπέτσος 4, Κογιώνης 25, Πάνιας 8 (1), Παπαγεωργίου, Ραυτόπουλος.

Pressof BC (Μπαλάσκας): Vasiliu 20 (1), Βρεττός, Γκέος 4, Κοροπούλης 20 (4), Μπαλάσκας, Νίνος 8, Νομικός 12 (4), Σμπιλής 2, Τσορτός 3 (1).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς του αγώνα.