24/09/2022
Athens Touvlakers 9 13 11 16 - 49 -
Ellinoroston Celtics 13 7 12 16 - 48 -

Θετικό το πρώτο δείγμα για Athens Touvlakers !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Athens Touvlakers υποδέχθηκαν τους Ellinoroston Celtics για την πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της φετινής Development 2 League. Η ομάδα των Λειβαδά και Μαρίνου επικράτησε στις λεπτομέρειες με 49-48 δείχνοντας καλά στοιχεία και έχοντας ως πολυτιμότερο (Betsson MVP) τον Βασίλη Λεμπούση. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Ellinoroston με τον Κοσκίνα (7π.) να ξεχωρίζει και τους Κοτσιράκη (4π.) και Χατζηγιάννη (2π.) να τον ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, οι Athens Touvlakers δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά χάρη στους Λειβαδά (3π.), Λεμπούση (2π.) και Ρίζα (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-13.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Touvlakers να έχουν τον πρώτο λόγο στην επιθετική παραγωγή. Ο Μαρίνος με κλασικό μακρινό σουτ και το δίδυμο Καρμοίρης (6π.) – Λεμπούσης (4π.) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ την ίδια ώρα οι Celtics είχαν κολλήσει επιθετικά, μετρώντας μόλις 7 πόντους μέχρι την ανάπαυλα. Σκορ ημιχρόνου, 22-20.

Στην επανάληψη το ματς ήταν απόλυτα μοιρασμένο. Το επιμέρους σκορ έγραψε 11-12 και έτσι τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν, με τους Touvlakers να διατηρούν βραχύ προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-32.

Στο φινάλε οι Touvlakers έδειξαν ικανοί να καθαρίσουν το ματς. Οι Celtics, όμως, με μεγάλα σουτ από τους Φυλακτό (6π.) και Χατζηγιάννη (5π.) έφτασαν κοντά σε μια σπουδαία ανατροπή αγχώνοντας τους γηπεδούχους. Οι Touvlakers διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έβαλαν κρίσιμα σουτ με τον Μαρίνο (9π.), αλλά και τους Κοσκέρα (2π.) – Λεμπούση (5π.) ως άξιους συμπαραστάτες, και απέδρασαν από το Basketaki Arena με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Touvlakers είχαν 11/37 δίποντα, 5/36 τρίποντα και 12/30 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 6 μπλοκ !

Στον αντίποδα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 15/45 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 3/13 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λεμπούσης με 15 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοτσιράκης με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς) : Λειβαδάς 5 (1), Παϊσόπουλος, Μαρίνος 12 (4), Κοσκέρας 5 (12ρ.), Αγκουριδάκης (12ρ.), Καρμοίρης 8, Ρίζας 6, Λεμπούσης 15 (8ρ.).

Ellinoroston Celtics (Κοτσιράκης) : Φυλακτός 13 (3), Χατζηγιάννης 12 (1), Γουρνέλος 6, Τσίλης, Δαυίδ, Παπαιάκος 2, Νάστος (8ρ.), Κοτσιράκης 8 (10ρ.), Κοσκίνας 7 (8ρ., 1 τρ.).

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των Ellinoroston Celtics στο φινάλε.