22/04/2023
Old Firm BC 12 17 17 7 - 53 -
Baca Juniors BC 3 4 21 14 - 42 -

Θετικό φινάλε για τις "Φίρμες"!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο της Development League η Old Firm, καθώς στα πλαίσια της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής κέρδισε την Baca Juniors με 53-42 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Από πολύ νωρίς η Old Firm πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με δύο τρίποντα του Ντραγκότι και ένα του Καλαμπάκου, προηγήθηκε με 12-3. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Σπεντζούρης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Γαργαλάκος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Κανελλόπουλου, 4 πόντους του Μουγκαράκη και τρίποντο του Σανταμούρη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 29-7. Δεν μπόρεσε η Baca Juniors να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Γαργαλάκο και Μαρτίνη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Μαρούδη να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 46-28, χάρη σε 6 πόντους του Καλαμπάκου και 6 του Κούτσικου. Ο Γαργαλάκος με 10 πόντους και ο Κασφίκη με 7 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των  φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Μπίζος πρόσθεσε 4. Σκορ τρίτης περιόδου 46-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Old Firm να επικρατεί με 53-42, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Καλαμπάκου, Κανελλόπουλου και Σανταμούρη. Για τους "Λατίνους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γαργαλάκος, Μπαρμπάκης και Σπεντζούρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 15/36 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 13/34 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Old Firm ο Κανελλόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/3 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Γαργαλάκος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Old Firm (Μαρούδης): Βασιλείου 2, Καλαμπάκος 10 (2), Κανελλόπουλος 13 (2), Κούτσικος 9, Μακρής , Μουγκαράκης 4, Ντραγκότι 8 (2), Ξυλιάς 2, Σανταμούρης 5 (1)

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 19, Κασφίκης 7 (1), Μαρτίνης 2, Μπαρμπάκης 8 (2), Μπίζος 2, Σπεντζούρης 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!