20/12/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 18 21 14 19 - 72 -
Gunners 13 23 19 21 - 76 -

Θετικό φινάλε για τους Gunners!

Με σπουδαία νίκη ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Gunners, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Elitήριους με 72-76 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Μπαίνοντας, ως συνήθως, δυνατά από το πρώτο λεπτό στο παιχνίδι, οι Elitήριοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και με 7 πόντους του Παρασκευόπουλου, 5 του Ζελμάνοβιτς και 4 του Λαμπρόπουλου, προηγήθηκαν με 18-13. Μόνος του πάλευε επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ακουμιανάκης, πετυχαίνοντας και τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 39-36, έπειτα από δύο τρίποντα του Γιάτσε, 4 πόντους του Ζελμάνοβιτς, 4 του Παρασκευοπούλου και τρίποντο του Κωνσταντινάκου. Την σκυτάλη στην επίθεση των Gunners στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε ο Κωστακιώτης, πετυχαίνοντας 14 πόντους, 4 είχε ο Ραυτόπουλος και ένα έμμεσο τρίποντο ο Καραμπέτσος.

Με 7 νέους πόντους του Ζελμάνοβιτς και τριποντάκι του Γιάτσε, οι κίτρινοι προηγούνταν στα μισά της τρίτης περιόδου με 49-41. Κάπου εκεί το συγκρότημα του Παναγόπουλου έσφιξε την άμυνά του και με 8 πόντους του Ακουμιανάκη, 5 του Καραμπέτσου και 4 του Ζούρου, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 53-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gunners ήταν καλύτεροι στα σημεία και με μεγάλα σουτ των Ακουμιανάκη, Καραμπέτσου και Ραυτόπουλου, έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 72-76. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ζελμάνοβιτς, Κωνσταντινάκος και Ξενόφος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 23/51 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/22 βολές, 21/49 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Ζελμάνοβιτς με 26 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 9/18 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Gunners ο Ακουμιανάκης με 33 πόντους, έχοντας 4/10 βολές, 13/21 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ξενόφος 3, Γιάτσε 9 (3), Λαμπρόπουλος 7, Παρασκευόπουλος 11, Κωνσταντινάκος 8 (1), Μπέλλης 8, Ζελμάνοβιτς 26 (2)

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 8 (2), Ακουμιανάκης 33 (1), Παπαγεωργίου, Καλογιαννίδης 2, Ζούρος 4, Κωστακιώτης 14 (4), Καραμπέτσος 15 (1), Φιφής

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές και το δυνατό φινάλε!