14/12/2021
New World Fix 20 6 8 10 - 44 -
Brazzers 15 17 14 13 - 59 -

Θετικότατο πρόσημο για τους Brazzers!

Με το δέκατο τους φετινό ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της Elite League οι Brazzers, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν δίκαια τους New World Fix με 43-59 και βρίσκονται σταθερά στην πρώτη τετράδα.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-15 υπέρ των New World Fix, μετά από 8 πόντους του Ζωιτού, δύο τρίποντα του Μπερδεμπέ και 5 πόντους του Λογγίτση. Ο Χαλκιόπουλος με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ένα τρίποντο είχε ο Μπάρμπας και ένα δίποντο ο Δαρδαμάνης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Brazzers να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και με 6 πόντους του Ζαφειράκη, 4 του Κούρογλου, 4 του Δαρδαμάνη και τριποντάκι του Μπάρμπα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-32. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λογγίτση να σκοράρει 4 πόντους και τον Μπερδεμπέ να προσθέτει 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βενέτη συνέχισε να δείχνει μεγάλη έμφαση στην αμυντική της λειτουργία και με δύο τρίποντες βόμβες του Κατέρη και 4 πόντους του Μπάρμπα, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 34-46. Την ομάδα του Καραμασιώτη κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο το δίδυμο Μπερδεμπέ – Ζωιτού με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Χαλκιόπουλο (6π), Κωνσταντινίδη (3π) και Κατέρη (3π), έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-59. Για τους New World Fix στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζωιτός, Κανελλόπουλος, Κιτσαντάς και Τσεκουρλούκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 11/43 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 17/38 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Λογγίτσης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Brazzers για ακόμη μια αγωνιστική ο Χαλκιόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

New World Fix (Καραμασιώτης): Λογγίτσης 10 (1), Μπερδεμπές 12 (2), Ζωιτός 15 (3), Τσεκουρλούκης 2, Κανελλόπουλος 2, Κιτσαντάς 2, Μυλωνάς 1

Brazzers (Βενέτης): Ζαφειράκης 6, Δαρδαμάνης 8, Βαρθολομαίος 1, Κατέρης 9 (3), Κωνσταντινίδης 3, Κούρογλου 6, Μπάρμπας 10 (2), Χαλκιόπουλος 16 (2)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Brazzers για ακόμη ένα ματς βασίστηκαν στην αμυντική τους λειτουργία!