12/10/2020
Dilaveri 8 17 17 8 - 50 -
Brazzers 17 11 19 17 - 64 -

Θετικότατοι στην πρεμιέρα οι Brazzers!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Master League οι Brazzers, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν του μαχητικού Dilaveri με 50-64, στηριζόμενοι στο βάθος του πάγκου τους!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzers στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Κωνσταντινίδη, 6 του Κούρογλου και τριποντάκι του Βαρθολομαίου, προηγήθηκαν με 8-17. Ο Γόντικας με 4 πόντους και οι Κόης – Στιβακτάκης με 2 πόντους ο καθένας, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με 6 πόντους του Κωνσταντίνου και ακόμη 5 του Κούρογλου, οι κιτρινόμαυροι έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 15-28, 4:10 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το Dilaveri απάντησε με 10-0 σερί και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γόντικα με 10 πόντους, πλησίασε στους 3, 25-28!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπάρμπας πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους, έβαλε τους Brazzers στο +14, 27-41, μετά από τέσσερα λεπτά που διανύσαμε. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με τους Γραμματικάκη – Κόη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, μείωσαν στους 5, 42-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Βαρθολομαίου έφτασε στο +16, 42-58, και με σωστή διαχείριση πήρε τη νίκη με 50-64 , έπειτα από 7 πόντους του Μίλτου Βαρθολομαίου και 6 του Κούρογλου. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γόντικας και Γραμματικάκης με 3 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 17/52 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/14 βολές, 24/55 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για το Dilaveri ο Μαστοράκης με 4 πόντους, έχοντας 0/3 βολές και 2/6 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Brazzers ο Κούρογλου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/11 βολές, 9/20 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Dilaveri (Κόης): Μαστοράκης 4, Κόης 10 (2), Γραμματικάκης 11 (2), Πουπάκης 4, Γόντικας 17, Στιβακτάκης 4, Γεωργιόπουλος

Brazzers (Ζαφειράκης): Αμπάζογλου 2, Κωνσταντίνου 6, Δαρδαμάνης, Μάνος, Βαρθολομαίος 12 (2), Μπάρμπας 12 (2), Κωνσταντινίδης 10, Κούρογλου 22, Ζαφειράκης

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Brazzers, όπως επίσης και το γεγονός ότι το Dilaveri δεν παράτησε στιγμή το ματς!