03/12/2023
Gallika and Piano BC 16 15 4 12 - 47 -
Leontario BC 25 17 11 4 - 57 -

Θύμισε Leontario!

Την Κυριακή το βράδυ 3 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, το Leontario με πειστική εμφάνιση για 30 λεπτά, έβαλε τις βάσεις, έπαιξε ωραίο μπάσκετ και έφτασε σε μία εύκολη σχετικά επικράτηση απέναντι στα Γαλλικά και Πιάνο με 47 – 57.

Οι ομάδες πήγαν σε δαιμονιώδη ρυθμό το πρώτο δεκάλεπτο, έκαναν τις επιθέσεις σε πολύ μικρό χρόνο με τους βομβαρδιστές από το Λεοντάριο να κρατούν προβάδισμα με 16 – 25. Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι σκοράροντας έξι ολόκληρα τρίποντα με Βόσικα(3), Λάππα(2) και Βλάχο, ενώ για τα Γαλλικά ξεχώρισε ο Παπαυφαντής με 7 πόντους με Αναστασόπουλο(4) και Γκίκα να δίνουν βοήθειες.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο μοιρασμένο με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και το Leontario να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ του 31 – 42. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα και στόχευσαν στον Βεργόπουλο που ξεχυνόταν στον αιφνιδιασμό σκοράροντας 8 πόντους, με τους Κόκκινους να βγάζουν αντίδραση στη συνέχεια και με τρίποντα από Σάρδη - Γκίκα και καλάθια από Σφήκα - Παπαϋφαντή, πλησίασαν στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λεοντάριο προσέφερε και θέαμα, καθώς η μπάλα γύρισε πολλές φορές με κινηματογραφική ταχύτητα, με Βόσικα(5)- Τσιαντή(5) να παίρνουν την μπαγκέτα, για το 35 – 53. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ο Σάρδης πέτυχε και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους,που εκμεταλλεύτηκαν την νωθρότητα και την χαλάρωση των φιλοξενούμενων, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις και μειώνοντας στο τελικό 47 – 57. Αναστασόπουλος – Παπαυφαντής με 4 έκαστος και Σάρδης – Κατσίκης έτρεξαν σερί 11 – 0 στο ξεκίνημα, με τον Βόσικα να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα καλάθια, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ για το Leontario.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Βόσικας με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Αναστασόπουλος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Gallika είχαν 15 / 49 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Το Leontario είχε 16 / 35 δίποντα, 7 / 31 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Gallika and Piano (Γκίκας): Αναστασόπουλος 13(10ρ.), Γκίκας 6, Κατσίκης 4, Κουμουτζέλης 3, Παπαυφαντής 10, Σάρδης 7, Σφήκας 4(8ρ.)

Leontario(Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 8, Βλάχος 7, Βόσικας 24(9ρ.), Κορωνάκης, Κρουστάλης, Κωνσταντιδέλης, Λάππας 10, Πλαγιαννάκος 3(7ρ.), Τσιαντής 5(15ρ.).