02/06/2024
Αλκοολικός Αστέρας 22 10 16 6 - 54 -
Το Τρίτο Φύλο 5 14 9 14 - 42 -

Θύμισε τον χειμερινό Αστέρα!

Επιστροφή στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες για τον Αλκοολικό Αστέρα, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Summer Development League κέρδισε εύκολα το Τρίτο Φύλο με 54-42 στην Ζωφριά!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλκοολικός Αστέρας στο παιχνίδι, καθώς με 3/3 τρίποντα του Αντωνόπουλου, 6 πόντους του Παπακωνσταντίνου και 5 του Τσαμποδήμου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 22-3. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 22-5, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Πανάγος, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Κουτσώνας.

Στη δεύτερη περίοδο το Τρίτο Φύλο κατάφερε να βρει τα πατήματά του και με 5 πόντους του Καστρίνιου και νέο τρίποντο του Κουτσώνα, παρέμεινε όρθιο. Τους γηπεδούχους έστειλαν στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 13 πόντων, 32-19, οι Παπακωνσταντίνου και Γαργαλάκος με 4 πόντους έκαστος.

Με τον Παπακωνσταντίνου να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 8 πόντους, τον Τσαμποδήμο να προσθέτει 5 και τον Αντωνόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια, η παρέα του Παπασπύρου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +20, 48-28. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Βαλσαμίδη και τα δίποντα των Πανάγου, Καστρίνιου και Κουτσώνα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι ο Αλκοολικός Αστέρας έφτασε εύκολα στη νίκη με 54-42, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γαργαλάκου, Παπακωνσταντίνου και Πρωτόπαπα. Για τους "Ροζούληδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καστρίνιος και Κουτσώνας.

Betsson MVP του Αλκοολικού Αστέρα ο Παπακωνσταντίνου με 20 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 8/9 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος για το Τρίτο Φύλο ο Καστρίνιος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Αλκοολικός Αστέρας (Παπασπύρος): Πρωτόπαπας 4, Αντωνόπουλος 12 (4), Παπακωνσταντίνου 20, Κασφίκης 2, Γαργαλάκος 6, Τσαμακίδης, Τσαμποδήμος 10 (2)

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Βαλσαμίδης 3 (1), Γκρέμπι 4, Καστρίνιος 15, Κοϊμτζόγλου, Κουτσώνας 12 (2), Μισόκαλος 2, Πανάγος 6

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια του Αλκοολικού Αστέρα, όσο και η προσπάθεια του Τρίτου Φύλου να πλησιάσει!