21/01/2020
Falcons 18 12 14 10 - 54 -
Patras Havalakers 17 15 12 22 - 66 -

This is MAGG!!!

Το βράδυ της Τρίτης, οι Havalakers υποδέχθηκαν τους Touvlakers. Κοιτώντας τον βαθμολογικό πίνακα κανείς θα περίμενε μια εύκολη επικράτηση των περσινών φιναλίστ. Παρόλα αυτά, οι Touvlakers πάλεψαν παρά τις πολλές απουσίες αλλά λύγισαν στην 4η περίοδο και έχασαν με σκορ 54-66!

Ισορροπημένο και πολύ καλό επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν σχετικά «ζεστά» και αυτό φάνηκε. Πιο αναλυτικά, 11 πόντους είχε ο unstoppable Ασπρούλιας ενώ 8 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Παπαδόπουλος για το τελικό 18-17.

Μπροστά στο σκορ πέρασε η ομάδα του Ροκανά στην 2η περίοδο. Με τους Ασπρούλια και Ιωάννου να οδηγούν εκ τους ασφαλούς τους Touvlakers, η ομάδα του Μάκαρου δεν έμεινε   πολύ πίσω στο σκορ (-2). 8 πόντους είχε ο Λυκούδης και 3 ο Μαγγιώρος για τους Havalakers που είχαν θέματα όσο αφορά την επιθετική τους απόδοση.

Το ματς ισορροπήθηκε ξανά στο 3ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Κυρσανίδη και με δυνατές άμυνες οι Havalakers προσπάθησαν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ και να αυξήσουν την απόσταση των 2 ομάδων. Όμως, οι Touvlakers αν και ήταν 7, παίξανε για 12. Όλοι προσπάθησαν με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφώνεται ως 44-44 μετά το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι θα κρινόταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Touvlakers τα έδωσαν όλα και φαινόταν να έχουν τις περισσότερες πιθανότητες για το υπέρ-πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με το μέρος τους! Η αποβολή του Ιωάννου με 5 προσωπικά φάουλ στοίχησε όμως στους γηπεδούχους. Ο Μαγγιώρος με 4 τρίποντα καθάρισε το ματς και έστειλε στο καναβάτσο τους Touvlakers δίνοντας με τον τρόπο αυτό την νίκη με σκορ 66-54 στους «χαβαλέδες» που έφτασαν πολύ κοντά στην 1η τους ήττα στο φετινό BPL!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μαγγιώρος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5) και 1 κλε΄ψιμο σε 27:48 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/11 τρίποντα (54,5%) και 0/2 βολές (0%). Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Θοδωρής Ασπρούλιας με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ (8-8), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 9/27 δίποντα (33,3%). 0/1 τρίποντα (0%) και 1/1 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 18/62 δίποντα (29%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 9/12 βολές (75%), 58 ριμπάουντ (23-35), 5 ασίστ, 5 κλέψιματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Οι Havalakers είχαν14/31 δίποντα (45,2%), 9/44 τρίποντα (20,5%), 11/23 βολές (47,8%), 49 ριμπάουντ (19-30), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη.

Touvlakers (Ιωάννου): Δημητριάδης 9 ( 7 ριμπ),  Ασπρούλιας 19 (16 ριμπ), Ιωάννου 14 (10 ριμπ), Πούλος 4, Ζυγομαλάς 2, Γλεντής 4, Κωστούλας 2 (12 ριμπ).

Havalakers (Ροκανάς): Ζησιμάτος 2, Τζέλης 2, Παπαδόπουλος 14, Χρυσανθόπουλος 5, Κυρσανίδης 10, Λυκούδης 15 (18 ριμπ), Μακρής, Κωνσταντακόπουλος, Ροκανάς, Μαγγιώρος 18 (7 ριμπ).

Tι μας άρεσε: Η πολύ μεγάλη προσπάθεια των Touvlakers!