18/02/2024
Sepolia Sharks 21 10 8 21 - 60 -
Collectors 15 27 8 12 - 62 -

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνουν οι Collectors

Oι ροζ πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, και με τέσσερις πόντους του Κούδα και δύο του Κυριάκου προηγήθηκαν με 0-6 στα πρώτα 2 λεπτά. Η αντίδραση ήρθε από τους Sharks, οι οποίοι βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τους Μακαρίτη, Λέσκο και Μπόνη. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια, αλλά ο Μπαρτσώκας με δύο δικά του τριποντάκια καθόρισε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 21-15.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέτυχαν 9 συνεχόμενους πόντους χωρίς να δεχτούν καλάθι από τους Sharks στο πρώτο δίλεπτο. Ο Σελεμενάκης έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, ο Μπόνης και ο Μακαρίτης ακολούθησαν το παράδειγμα του, αλλά οι Collectors, με οκτώ διαφορετικούς σκόρερ, έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας τον έλεγχο, 31-42.

Άποντες παρέμειναν και οι δύο ομάδες στα πρώτα 3', με τον Π. Αναστόπουλο να δίνει πρώτος τη λύση για τους Collectors, για να του απαντήσει ο Καντιώτης με έξι δικούς του. Οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος στην άμυνα, με αποτέλεσμα το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου να είναι αρκετό για να κρατήσει σε προνομιακή θέση τους ροζ, 39-50.

Μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο, οι Sepolia βρήκαν γρήγορα επιθετικές λύσεις με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα, 49-56. Κυριάκου, ΑΦΟΙ Αναστόπουλου και Παντελεάκης συνέχισαν το βιολάκι τους, άντεξαν στη πίεση και παρά τα μεγάλα σουτ του Μπαρτσώκα, απέδρασαν από τον Κολωνό με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Κούδα, ο οποίος με ένα follow χάρισε την πρωτιά στους Collectors.

Betsson MVP για τους Collectors αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 ασιστ, ενώ από τους Sepolia Sharks διακρίθηκε ο Γιάννης Μπαρτσώκας με 19 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/25 βολές, 31 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/58 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 15/22 βολές, 62 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.

Sepolia Sharks (Κορμανός): Καντιώτης 15, Κορμανός 3, Κυργιόπουλος 2, Λέσκος 2, Μακαρίτης 7, Μπαρτσώκας 19, Μπόνης 10, Σελεμενάκης 2.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 5, Αναστόπουλος Π. 6, Αναστόπουλος Κ. 8, Γαζεπίδης 2, Κούδας 13, Κυριάκου 14, Λαγός, Παντελεάκης 6, Τσατσάνης 2, Χαραλαμπόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Η εξέδρα και το πάθος των Sepolia και η εμπειρία των Collectors!