06/11/2022
Bulldogs 15 13 19 15 3 65 -
Gangsters 14 17 16 15 10 72 -

Την πρόκριση οι Gangsters, τις εντυπώσεις οι Bulldogs!

Την Κυριακή το απόγευμα 6 Νοεμβρίου στο Μενίδι, για το Basketaki Cup , σε ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Gangsters κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ από τα Bulldogs και πήραν την πρόκριση για τους “32" με τελικό σκορ 65 – 72.

Τα Bulldogs έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με τον Δημητρακόπουλο να είναι ασταμάτητος με 8 πόντους, ξέφυγαν με 15 – 5. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με το δίδυμο Μαρκόπουλο με 7 και Χατζηευστρατίου με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πλησίασαν στον πόντο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου με τον Βασιλάκο να κάνει πράγματα και θαύματα με 8 πόντους και τον Λούβαρη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 , όμως η ομάδα του Βρύλη παρότι έχασε πάρα πολλές βολές , με τον Μακρή να την ξεκολλάει με δύο τρίποντα και τους Μαρκόπουλο, Γραφιαδέλλη , Ντάτση και Χατζηευστρατίου να βάζουν από ένα καλάθι, προσπέρασε στο τέλος του ημιχρόνου 28 – 31.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με το ματς να είναι πολύ όμορφο και το σκορ ισόπαλο 47 – 47. Ο Σαΐτης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Gangsters, βάζοντας 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του, ενώ τα σκληροτράχηλα Bulldogs οδηγούσαν στην επίθεση Δημητρακόπουλος με 7, Βασιλάκος με 6 και Διαμάντης με 5 πόντους αντίστοιχα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Δημητρακόπουλο να έχει 8 πόντους και τον Λαζανάκη να τον ακολουθεί με 4, βρέθηκαν ένα βήμα από το να πάρουν το παιχνίδι, αλλά οι Gangsters έβγαλαν ψυχικά αποθέματα και με 6 πόντους του Χατζηευστρατίου και μεγάλα σουτ από Μακρή, Σαΐτη και Μαρκόπουλο, έστειλαν το μάτς στην παράταση(62-62).

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις και με τρίποντο στο ξεκίνημα του Μακρή και 7 συνεχόμενους πόντους στη συνέχεια του Χατζηευστρατίου, έφτασαν στην πολυπόθητη πρόκριση με 65 – 72.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Μακρής με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Bulldogs είχαν 15/35 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 20/33 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Gangsters είχαν 17/57 τρίποντα, 9/24 τρίποντα, 11/32 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Bulldogs(Απέργης): Απέργης 2(11ρ.), Βασιλάκος 17, Δημητρακόπουλος 23, Διαμάντης 6(11ρ.), Λαζανάκης 7, Λούβαρής 10(9ρ.).

Gangsters(Βρύλης): Μακρής 12, Αφουξενίδης , Γραφιαδέλλης 4(8ρ.), Μαρκόπουλος 13,Ντάτσης 5(14ρ.), Σαΐτης 15(9ρ.), Χατζηευστρατίου 23.

Τι μας άρεσε: Το πολύ ανταγωνιστικό, όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι.