03/12/2023
Kasonic Beers 19 9 22 20 - 70 -
N.A. 99ers 14 17 14 9 - 54 -

Θριαμβευτές στο ντέρμπι οι Kasonic Beers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena, στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου της Development, οι Kasonic Beers εμφανίστηκαν πιο σκληροί και πιο αποφασισμένοι και παίρνοντας τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, έσπασαν τον αήττητο των NA 99ers, επικρατώντας απόλυτα δίκαια με 70 – 54.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τους 99 ρηδες να μπαίνουν με φόρα στο αγωνιστικό χώρο και με άχαστο από μέση απόσταση τον Παντελίδη με 6 πόντους και τρίποντο του Δημάδη, ξέφυγαν με 3 – 8. Στη συνέχεια οι Kasonic ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έκλεισαν τους ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα και με τον Alla να βγάζει τρομερή ενέργεια σκοράροντας 5 πόντους και τρίποντα από Ρουμελιώτη και Προσηλιακό, πήραν την πρωτοπορία με 19 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι 99ers κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28 – 31. Με σφιχτή άμυνα καθώς δέχτηκαν μόλις 9 πόντους και πολυφωνία στην επίθεση, με Παπαπέτρο(6) και Μελέτη(4) να ξεχωρίζουν, έφεραν το ματς στα δικά τους μέτρα.Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Kasonic που αντιμετώπιζαν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, είχαν τον Alla να διακρίνεται με 3 πόντους, με Χατζημιχαήλ, Σπυρίδη και Ασημακόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν αφόρητα στο κατέβασμα της μπάλας και να κλέβουν συνεχώς, με τον Ρουμελιώτη να βάζει 7 πόντους και με τον Π. Χατζημιχαήλ να κουβαλάει την επίθεση με 9 πόντους, ξεφεύγοντας ακόμα και με 8. Στην αντίπερα όχθη, το σύνολο του Καζάκου μπλέχτηκε από τη δυνατή άμυνα των γηπεδούχων και ευτυχώς για αυτούς είχαν τον Κίτσο σε τρομερή κατάσταση με 10 πόντους, μένοντας στη διεκδίκηση του παιχνιδιού(50-45).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kasonic επιβεβαίωσαν απόλυτα την ανωτερότητα τους και με επιμέρους σκορ 20 – 9, έφτασαν εύκολα στη νίκη. Ζυγούρης(7), Ρουμελιώτης(5) και Ασημακόπουλος(4) έφταναν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν σχετικά εύκολα το τελικό 70 – 54. Ο Παντελίδης με 6 πόντους πάλευε αποκλειστικά μόνος στην επίθεση των 99ers.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δρόσος Ρουμελιώτης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Παντελίδης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Kasonic είχαν 21 / 46 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι 99ers είχαν 20 / 53 δίποντα, 2 / 18 τρίποντα, 8 / 21 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Kasonic Beers(Ζυγούρης):Alla 8, Ασημακόπουλος 15(9ρ.), Ζυγούρης 10, Καρακωνσταντής, Λύκος, Προσηλιακός 3,Ρουμελιώτης 15, Σπυρίδης 2, Γ.Χατζημιχαήλ 5, Π.Χατζημιχαήλ 12.

NA 99ers(Καζάκος):Βασιλάκης, Δημάδης 5, Κίτσος 16, Καθάριος 2, Κοκκίνης 2(11ρ.), Μελέτης 4,Μερμίγκης(9ρ.), Παντελίδης 17(7ρ.), Παπαπέτρος 8.

Τι μας άρεσε:

Η ενέργεια των δύο ομάδων, το συγκεντρωμένο παιχνίδι των μετέπειτα νικητών και η ικανότητα του Ρουμελιώτη στα κλεψίματα.