17/09/2024
Το Τρίτο Φύλο 21 17 19 9 - 66 -
Blacklists 6 4 11 14 - 35 -

Θρίαμβος για το Τρίτο Φύλο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος!

Βραδάκι Τρίτης στο ΓΣΠ το Τρίτο Φύλο υποδέχτηκε τους Blacklists ενόψει της πρώτης αγωνιστικής της Development League. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επικράτησαν με σκορ 66-35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ροζ μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ. Στα πρώτα λεπτά ο Κουτσώνας έδωσε φτερά στην ομάδα του σκοράροντας τρία σερί τρίποντα. Επίσης επιθετικά βοήθησαν οι Καστρίνιος,  Μήτσιου και Γκρέμπι. Από την άλλη πλευρά σκόρερ των φιλοξενουμένων ήταν οι Κόντος και Μπαλαμώτης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καρμπόν με το προηγούμενο. Το Τρίτο Φύλο έκανε άμυνα για σεμινάριο, καθώς δέχθηκαν μόλις 4 πόντους σε αυτό. Στην επίθεση συνέχισαν να πετύχουν πόντους κατά ριπάς με τους Παππά, Γκρέμπι και Βαλσαμίδη. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν και πολλά στην επίθεση, αφού πέτυχαν μόνο 4 πόντους με τους Γιαννόπουλο και Ζαφειρίου. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βρισκόταν στο 38-10.

Η κυριαρχία των Ροζ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον ίδιο τρόπο έκαναν επιθέσεις μοιράζοντας την μπάλα σε όλους τους χώρους. Τα εύστοχα σουτ απο τους Γκρέμπι,  Κουτσώνα και Καστρίνιο έφεραν την διαφορά στο +30. Οι Άσπροι προσπάθησαν να βγάλουν μια μικρή αντίδραση, πετυχαίνοντας πόντους εκμεταλευόμενοι την ταχύτητα τους. Επιθετικά βοήθησαν οι Κόντος,  Θεμιστοκλέους και Χαρίσογλου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο εμφανίστηκε πιο χαλαρό, καθώς κρατούσε την διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Στην επίθεση ολοκλήρωσαν τις φάσεις εύστοχα οι Γκρέμπι,  Βαλσαμίδης και Τσανικίδης. Από την άλλη πλευρά οι Blacklists πήραν το τέταρτο δεκάλεπτο με τις εύστοχες επιθέσεις των Λεπίδα,  Χαρίσογλου και Θεμιστοκλέους. Το αποτέλεσμα του παιχνιδιού ήταν 66-35.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γκρέμπι με 16 πόντους 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ,  ενω από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Λεπίδας με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τρίτο Φύλο (Παππάς): Πανάγος 2, Καστρίνιος 5, Κουτσώνας 12, Καρυτιανός 2, Γκρέμπι 16, Βαλσαμίδης 6, Βασιλείου 2, Ιακωβίδης,  Κοιμτζόγλου,  Μήτσιου 8, Παππάς 10, Τσανικίδης 3.

Blacklists (Θεμιστοκλέους): Καραπαπάζης, Κουλούρης,  Κόντος 6, Λεπίδας 6, Μπαλαμώτης 3, Γιαννόπουλος 5, Ζαφειρίου 6, Θεμιστοκλέους 3, Χαρίσογλου 6.

Τι μας άρεσε: Η "καυτή" εμφάνιση από το Τρίτο Φύλο!