22/05/2024
Space Hellas 11 14 14 10 - 49 -
Leontario BC 9 21 13 21 - 64 -

Το ροζ φύλλο μετά από θρίλερ στο Λεοντάριο!

Σε ένα ματς που είχε πολλή ένταση και άρωμα playoffs, το Λεοντάριο επιβλήθηκε με 49-64 της Space Hellas , στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Summer Evolution League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά στο παιχνίδι με τον Λάππα να παίρνει πρωτοβουλίες για την ομάδα του.Οι δύο «μονομάχοι» είχαν την άμυνα σαν όπλο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε στο 11-9 για την Space Hellas.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση , χωρίς ωστόσο καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.Το Λεοντάριο φαίνονταν να είχε καλύτερο momentum σε εκείνο το διάστημα με τους Βόσικα και Καραχάλιο να ηγούνται της ομάδας τους , η οποία πήγε στην ανάπαυλα στο +5(25-30).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου , η Space Hellas προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό , με το Λεοντάριο ωστόσο να δείχνει σθεναρή αντίσταση. Βεργόγιαννης και Ηλιόπουλος ήταν εκείνοι που έπαιρναν τις περισσότερες πρωτοβουλίες με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , το παιχνίδι είχε πολλή ένταση και τεχνικές ποινές με τον Βεργόγιαννη να εισπράτει δεύτερη τεχνική ποινή λόγω διαμαρτυρίας και να αποβάλλεται από το παιχνίδι.Το Λεοντάριο ήταν η πιο combat ομάδα στο σημείο εκείνο και εκμεταλλευόμενη τα λάθη και τον εκνευρισμό της Space , πήρε εν τέλει την νίκη με το 49-64 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταύρος Κωνσταντιδέλλης με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος από την Space ήταν ο Ηλιόπουλος με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Space Hellas(Ηλιόπουλος):Αναστασόπουλος 2,Αράπογλου 5,Βεργόγιαννης 13,Ηλιόπουλος 7,Καλογεράκος 4,Κασνέσης 2,Μαρμαράς 5,Παλιοκώστας 4,Παπακώστας 4,Σακογιάννης 3

Λεοντάριο (Κωνσταντιδέλλης):Βεργόπουλος ,Βόσικας 15,Γιουβανέλλης 2,Δεδούσης 9,Καραχάλιος 14,Κορωνάκης 2,Κρυστάλλης ,Κωνσταντιδέλλης Σ 8,Κωνσταντιδέλλης Α. , Λάππας 14

Τι μας άρεσε: Το intensity το αγώνα που ήταν σε υψηλά επίπεδα όλο το 40λέπτο.