Δirtus Bologna 19 24 14 16 4 77 -
Χαβαlakers 26 12 15 20 6 79 -

Νικητές στο θρίλερ οι Χαβαlakers!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Evolution League οι Χαβαlakers, αφού επικράτησαν πολύ δύσκολα στην παράταση της Δirtus Bologna σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο το βράδυ της Δευτέρας.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, προηγήθηκαν με 0-10 χάρη στα καλάθια των Βλωτιδέλλη και Ζερβόπουλου. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το αρχικό... σοκ απάντησαν με τους Υφαντή, Κουβάτσο και Σουβαλιώτη και μείωσαν σε 19-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντα των Ζωγραφάκη - Υφαντή και δίποντα των Παθιάκη - Κουβάτσου, η Dirtus Bologna όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά έκανε την ανατροπή και πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της (43-38). Το δίδυμο Βλωτιδέλλη - Ζερβόπουλου έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση των φιλοξενούμενων, όμως η κάκιστη αμυντική τους λειτουργία ήταν αυτή που τους έβαλε σε περιπέτειες.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Υφαντή, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο και "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι Lakers έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και δια χειρός Βλωτιδέλλη και Ρούπα μείωσαν σε 57-53 και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Οι γηπεδούχοι με προσωπικά καλάθια του Κουβάτσου πήραν το προβάδισμα και έγιναν το φαβορί για τη νίκη  όμως οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην γραμμή των βολών, το παιχνίδι παρέμενε συνεχώς ισόπαλο και έτσι μοιραία πήγαμε σε παράταση (73-73).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Χαβαlakers ήταν πιο ψύχραιμοι, έβαλαν μεγάλα σουτ με τον Ανδρικόπουλο και τον Ζερβόπουλο εκμεταλλεύτηκαν τα σημάδια κόπωσης των αντιπάλων και έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 77-79. Οι γηπεδούχοι που τελείωσαν την αναμέτρηση με τρεις παίχτες λόγω αποβολών με φάουλ και του τραυματισμού του Υφαντή, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και έφτασαν μια ανάσα από το να "κλέψουν" το ματς, όμως ο Ζωγραφάκης αστόχησε από την περιφέρεια σε νεκρό χρόνο.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ζερβόπουλος με 23 πόντους (9/14 δίποντα, 5/18 βολές) και 37 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Υφαντής με 22 πόντους.

Δirtus Bologna (Ζωγραφάκης): Ζωγραφάκης 3 (1), Κοτρώτσος 4, Κουβάτσος 11, Παθιάκης 11, Σκιάνης 14, Σουβαλιώτης 12 (1), Υφαντής 22 (3)

Χαβαlakers (Ζαχαριάς): Ανδρικόπουλος 6 (2), Βλωτιδέλλης 31 (2), Ζερβόπουλος 23, Ισχακής 3, Α. Ιωακειμίδης 4 (1), Γ. Ιωακειμίδης 3 (1), Ρουπας 8 (2), Μπουχάγιαρ, Παράσχης 1

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ, αλλά και το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.