15/06/2024
Remal Madri 14 6 8 8 - 36 -
Khazad Dooms 14 9 15 12 - 50 -

Της άμυνας τα παιδιά, ο Σχινάς και η παρέα του!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους 14-14! Ο Λουκόπουλος πέτυχε 6 πόντους με δυο εύστοχα σουτ τριών πόντων, ενώ τους ίδιους ακριβώς με πανομοιότυπο τρόπο είχε ο Λυγερός από την πλευρά των Kazha Dooms!

Στην συνέχεια οι Kazha μπορεί να μην εντυπωσίασαν επιθετικά αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 20-23, λόγω της εξαιρετικής τους άμυνας! Ο Κασαπάκης είχε 3 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ 4 είχε ο Πολύδωρος μέσα από το ζωγραφιστό για λογαριασμό της Remal!

Στην προτελευταία στροφή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον αντίπαλο εκ νέου σε μονοψήφια επίπεδα στην επίθεση τους και  με τον Ράντο να ηγείται των προσπαθειών των Kazha με 10 πόντους στο ενεργητικό του, έκλεισαν την περίοδο στο συν δέκα με σκορ 28-38!

Το φίνις της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στους Kazha Dooms, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Σχινά να αποτελεί το πρώτο βιολί σε αυτό το διάστημα, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 36-50!

Betsson MVP ο Γιώργος Σχινάς με 5 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ηλίας Πολύδωρος είχε 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ!

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 7, Καμολίκης 1, Κουσιορής 3, Λουκόπουλος 8, Πίτσικος 2, Πολύδωρος 7.

Kazha Dooms(Σχινάς): Κασαπάκης 6, Λυγερός 10, Ράντος 12, Ράπτης 2, Σχινάς 5, Τσαντίλας 3.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των νικητών!