09/01/2024
La Bola De Papel 15 12 12 23 - 62 -
Elitήριοι by pinguin.gr 17 19 21 17 - 74 -

Θύμισαν παλιούς καλούς Elitήριους!

Έπαιξαν έξυπνα, χτύπησαν τις αδυναμίες στις επιστροφές της La Bola και επικράτησαν με 62-74 στο ΣΕΦ οι Elitήριοι, σε ένα υπέροχο παιχνίδι της Evolution το βραδάκι της Τρίτης.

Οι Elitήριοι μπορεί να μην ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς ο Κιφοκέρης τους δημιούργησε πολλά προβλήματα στο ποστ, βελτιώθηκαν όμως στη συνέχεια. Κυρίως αμυντικά και μαζί με το... ξύπνημα του Ζελμάνοβιτς και του Μπούτου, ήρθε η ανατροπή και το προβάδισμα με 15-17 για πρώτο δεκάλεπτο. Τα δύο ταλαντούχα γκαρντ των δύο ομάδων, Ζελμάνοβιτς και Τσουκάλης πήραν τα πάνω τους στη δεύτερη περίοδο, η οποία μπορεί να μην ήταν τόσο όμορφη όσο η πρώτη αλλά κράτησε τον αγώνα... ζεστό, με το 27-36 να χωρίζει τα δύο σύνολα.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν... γερά! Οι φωνές του Αβούρη ξύπνησαν Τζαναβάρα και λοιπούς La Bola προς στιγμήν αλλά οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τις κακές τους επιστροφές, με τον "Ζελμά" να τους τιμωρεί στο ανοιχτό γήπεδο, ο Μπέλλης κάτω από το καλάθι και κάπως έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 39-57. Ο Κωνσταντινάκος κράτησε με το παιχνίδι και τις φωνές του σε εγρήγορση τους Elitήριους οι οποίοι το πήγαν μέχρι τέλους και επικράτησαν με τελικό σκορ 62-74!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μπέλλης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσουκάλης με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/43 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 14/19 βολές, 31 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 16 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/47 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 15/23 βολές, 40 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 16 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 18 λάθη.

La Bola de Papel (Αβούρης): Τσουκάλης Μ. 28, Κιφοκέρης 12, Παληός, Τζαναβάρας 12, Μαρινάκης, Φλώρος 2, Τσουκάλης Π. 8.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Μπούτος 9, Ξενόφος, Κωνσταντινάκος, Ακάντε 2, Λαμπρόπουλος 3, Παρασκευόπουλος 5, Μπέλλης 21, Ζελμάνοβιτς 31, Ράνης 3.

Τί μας άρεσε: Το δίδυμο Μπέλλη Ζελμάνοβιτς!