02/11/2019
Peristeri Trelleborg 14 12 12 5 - 43 -
Dilaveri 10 13 9 14 - 46 -

Θύμισε Dilaveri στην επανάληψη!

Ανεβάζοντας την απόδοσή του από το 25’ και μετά το Dilaveri επικράτησε στην πρεμιέρα της Development League της Peristeri Trelleborg στο ΓΣΠ με 43-46.

Η Trelleborg ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και με καλάθια των Τύρου, Παύλου και Δασκαλάκη προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 14-10. Ο Καλλιμάνης με τις ατομικές του ενέργειες τράβηξε το κουπί στην επίθεση για τους «Πειραιώτες», ωστόσο η εικόνα της ομάδας του δεν ήταν ικανοποιητική.

Οι «πορτοκαλί» συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, «χτίζοντας» μάλιστα διψήφια διαφορά στα μέσα της περιόδου (24-14), χάρη στα καλάθια των Δασκαλάκη και Καρκατσέλη. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Γόντικα και Καλλιμάνη διαμόρφωσαν το κατά τους 26-19 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι «Περιστεριώτες» με τρίποντα των Δασκαλάκη και Δρακόπουλου και δίποντο του Τύρου, εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (38-24) και έκαναν αποφασιστικό βήμα τη νίκη. Σ’ εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σιβίλια και Μούτσο, το Dilaveri μείωσε σε 38-32 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η… αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με την άμυνα να συνεχίζει να… «σπάει» κόκαλα και τους Σιβίλια, Καζέρο και Μούτσο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, το Dilaveri να πάρει κεφάλι στο σκορ, 5’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης (43-46). Το 43-46 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στα τελευταία λεπτά, οι εξαιρετικές άμυνες ήταν αυτές που έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0 και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στην Development League.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Γόντικας με 8 πόντους (4/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές) και 15 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δασκαλάκης με 15 πόντους (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/33 δίποντα (36,4%), 5/21 τρίποντα (23,8%) και 4/12 βολές (26,7%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/47 δίποντα (31,9%), 2/16 τρίποντα (16,7%) και 10/25 βολές (40%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Παπαϊωάννου, Βαγενάς, Τάτσης 2, Μενέξης, Δαλέζος, Σταυρόπουλος, Τύρος 6 (12 ριμπ.), Παύλου 6, Τσίντζας 2, Καρκατσέλης 5 (1), Δρακόπουλος 7 (1), Δασκαλάκης 15 (3)

Dilaveri (Καζέρος): Κόης, Σιβίλιας 13 (1), Πουπάκης, Γόντικας 8, Μαστοράκης (11 ριμπ.), Παρούσης 2, Καλλιμάνης 9, Μούτσος 8, Δουλουγέρης 2, Καζέρος 4 (1)

Τι μας άρεσε: Η… αντεπίθεση διαρκείας του Dilaveri στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη και των δύο ομάδων.