02/10/2023
Collectors 15 12 17 9 - 53 -
Thunder 17 23 17 14 - 71 -

Thunder που δεν χάνει!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η φάση των ομίλων για την Thunder, η οποία το βράδυ της Δευτέρας 2 Οκτωβρίου πήρε την 3η νίκη της και ολοκλήρωσε αήττητη (3-0) τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο. Η Thunder κατάφερε να επικρατήσει επί των Collectors με 53-71 σε ένα ματς στο οποίο είχε τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα. Οι Collectors από την πλευρά τους πήραν την 3η θέση στον όμιλο με 1 νίκη και 2 ήττες συνολικά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε το ξεπέταγμα, με το παιχνίδι να είναι ιδιαίτερα ισορροπημένο. Κάθε φορά που κάποιος έπαιρνε το προβάδισμα, ερχόταν γρήγορα η απάντηση από την άλλη πλευρά για την ισοπαλία. Ο Γαρίλλης έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς και οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Collectors μπήκαν πιο δυνατά, με τον Κωνσταντίνο Αναστόπουλο να κάνει πολύ καλή δουλειά επιθετικά για το 22-19. Κλήμος και Γεωργίου έκαναν την ανατροπή (22-23) και έκτοτε η Thunder έδειχνε την «πλάτη» της στους γηπεδούχους. Οι Collectors δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα, κάτι που έκαναν με σχετική ευκολία οι φιλοξενούμενοι, που πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 27-40.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και έφτασε στο +19 (27-46) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έψαχναν απεγνωσμένα τρόπο για να αντιδράσουν, όμως η απόσταση δεν έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους. Ζαράνης, Τζούρτος και Κλήμος έφεραν πόντους που κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά και την ψυχολογία στην πλευρά της Thunder, ενώ από την άλλη ο Κωνσταντίνος και Παναγιώτης Αναστόπουλος πάλευαν να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 44-57 και είδαν τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν την προσπάθειά τους να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο. Το μόνο που κατάφεραν όμως ήταν να φτάσουν στο -10 (53-63) με το καλάθι του Χαραλαμπόπουλου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα επιθετικά «σίγησαν», ενώ η Thunder «καθάρισε» τη νίκη με τους Τζούρτο, Κλήμο και Κούρτη που διαμόρφωσαν το τελικό 53-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τζούρτος με 15 πόντους, 1 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τους Collectors ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αναστόπουλος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Collectors μέτρησαν 17/54 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 7/16 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Thunder είχαν 22/45 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 6/14 βολές, 45 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα είχαν 8 κλεψίματα και 12 λάθη.

Collectors (Χαραλαμπόπουλος): Αναστόπουλος Κ. 14(4ρ.), Αναστόπουλος Π. 7(3ρ.), Κυριάκου 5(7ρ.), Λαγός 2(11ρ.), Χαραλαμπόπουλος 9(5ρ.), Γαζεπίδης 4(4ρ.), Νικητόπουλος 12(5ρ.)

Thunder (Ζαΐμης): Αγγελόπουλος 4(7ρ.), Γαρίλλης 9(6ρ.), Γεωργίου 2(1ρ.), Ζαΐμης 6(3ρ.), Ζαράνης 7(9ρ.), Ζωγράφος, Κλήμος 14(9ρ.), Κούρτης 12, Μαλεβίτης 2(3ρ.), Τζούρτος 15(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πως διαχειρίστηκε το προβάδισμά της η Thunder.