08/11/2022
Uncle Drew 11 14 16 20 5 66 -
ThunderDogs 11 16 16 18 10 71 -

Θύμισαν επιτέλους ThunderDogs!

Βράδυ Τρίτης στο Athens Sports Hall ο Uncle Drew (2-4) υποδέχθηκε τους ThunderDogs (1-5) για την 7η στροφή της Elite League by Betsson. Σε ένα ματς που τα είχε πραγματικά όλα και κυρίως άφθονο σασπένς, η ομάδα του Θάνου Παπαγεωργίου θύμισε τον παλιό καλό της εαυτό και επικράτησε στην παράταση με 66-71, συλλέγοντας ένα πολύτιμο ροζ φύλλο στην δύσκολη μάχη της παραμονής. Betsson mvp αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σεφέρης με 19 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, έχοντας παράλληλα ως άξιους συμπαραστάτες τους Αθηναίο (16π.,14ρ.), Πέππα (13π.) αλλά και τον Δημακαρέα (3π.) που έβγαλε λυσσασμένες άμυνες στο φινάλε. Ο Drew, παρότι ανά διαστήματα προσέφερε ωραίο θέαμα, κόλλησε επιθετικά στο έξτρα πεντάλεπτο και μοιραία γνώρισε τέταρτη διαδοχική ήττα στην μεγάλη κατηγορία. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι ThunderDogs που κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 2-11 στο πρώτα λεπτά. Σεφέρης (7π.), Παπαγεωργίου (2π.) και Πέππας (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ωστόσο απώλεσαν γρήγορα το προβάδισμα. Ο «Θείος» δεν άργησε να βρει τα πατήματά του και να απαντήσει με δικό του σερί και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κάρμα (5π.), Μπονάτσο (4π.) και Ιατρού (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-11.

Ισορροπημένο ήταν το ματς και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-16 υπέρ των ThunderDogs. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από το low post, με τον Πέππα να προσθέτει 5 πόντους στη συλλογή του και τους Αθηναίο (5π.) και Τσιρίγκα (4π.) να μπαίνουν κι εκείνοι στην εξίσωση. Στην αντίπερα όχθη, ο Κοτσόλης (8π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, ενώ οι Κάρμας και Οικονομάκος προσέθεσαν από 3 και 2 πόντους αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου, 25-27.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε στο παρκέ του ASH με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Αμφότερες σκόραραν από 16 πόντους και μάλιστα με σημαντική πολυφωνία (5 διαφορετικοί σκόρερ εκατέρωθεν) με αποτέλεσμα τα δεδομένα να παραμείνουν ως είχαν. Κοτσόλης (5π.) και Οικονομάκος (4π.) οι διακριθέντες από πλευράς Drew, Αθηναίος (4π.) και Πέππας (4π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους ThunderDogs. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-43.

Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του coach Ανδρέα Βενέτη ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική. Κάρμας (5π.), Ιατρού (5π.), Βλυσσίδης (3π.), Κιαχόπουλος (3π.) και Μπονάτσος (2π.) έβαλαν μεγάλα σουτ. Οι ThunderDogs είχαν τις απαντήσεις με βασικούς εκφραστές τους Αθηναίο (5π.), Σεφέρη (3π.), Τσιρίγκα (3π.) και Πρισιμιτζάκη (2π.), αλλά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στο 40λεπτο. Σκορ 4ης περιόδου, 61-61.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ThunderDogs πήραν ψυχολογία μετά το μεγάλο τρίποντο του Δημακαρέα που ήταν συγκινητικός στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους, ανάγκασαν σε αρκετά λάθη τον Drew που, παρά την προσπάθεια του Κοτσόλη (4π.), δεν κατάφερε να αντιδράσει έγκαιρα στα καλάθια των Σεφέρη (2π.), Αθηναίου (2π.) και Παπαγεωργίου (2π.). Κάπως έτσι, λοιπόν, οι ThunderDogs έφτασαν στη νίκη με 66-71 θυμίζοντας τον παλιό καλό τους εαυτό, ανέβηκαν στο 2-5 και έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί.

Στο τέλος του αγώνα, ο Uncle Drew είχε 13/39 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 19/28 βολές. Μάζεψε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 22 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι ThunderDogs είχαν 24/51 δίποντα, 4/34 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σεφέρης με 19 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κοτσόλης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 4/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Uncle Drew (Βενέτης) : Βαρβαρίδης 2, Βλυσσίδης 4 (1), Ιατρού 7 (1), Κάρμας 15 (1), Κιαχόπουλος 6 (2), Κοτσόλης 17 (2), Μπονάτσος 9, Οικονομάκος 6.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου) : Αθηναίος 16 (1), Γιακιντζής, Δημακαρέας 3 (1), Πέππας 13, Παπαγεωργίου 8 (1), Πρισιμιτζάκης 2, Σέργης 3 (1), Σαραντάκος, Σεφέρης 19, Τσιρίγκας 7.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.