15/02/2024
Φιορετσίνα 13 10 10 21 - 54 -
Mandra Heat 20 8 12 24 - 64 -

Με Θωμά εκτελεστή η Mandra Heat!

Με τον Θωμά να είναι ασταμάτητος στην τρίτη περίοδο, η Mandra Heat πήρε την νίκη απέναντι στην Φιορετσίνα με σκορ 54-64. Ετσι διατηρήθηκε στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας αν και έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την τετράδα.

Η Φιορετσίνα, που παλεύει για την παραμονή της, ήθελε να εκμεταλευτεί το γεγονός ότι η Mandra Heat δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο στόχο από εδώ και πέρα. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης αδιάφοροι και είχαν το προβάδισμα από την αρχή. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 ισοφάρισαν (20-20). Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 8-0 (20-28) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 23-28.

Ο Θωμάς μπήκε καυτός στην τρίτη περίοδο και με τρία τρίποντα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Mandra Heat (25-37). Η Φιορετσίνα με σερί 8-0 μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους (33-38), με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 33-40.

Στην τελευταία περίοδο η φιλοξενούμενη δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και αύξησε και άλλο το προβάδισμα της (37-50). Η Φιορετσίνα δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και έτσι η Mandra Heat πήρε την νίκη με σκορ 54-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Μώλος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Καράλος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/64 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 5/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/33 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 17 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρίδης 12, Αθανασόπουλος, Γεωργακόπουλος 7, Στασινόπουλος 2, Τσαπόγας 5, Ακρίτας 9, Καράλας 12, Κεχρής 7.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Τσιλιώνης 4, Διολέτης, Τσιάβος, Θωμάς 21, Γιάννου 11, Μώλος 11, Σιδέρης, Κύτρος 10, Δήμου 7.

Τι μας άρεσε: Η πληθωρική εμφάνιση του Θωμά.