18/02/2024
Αλκοολικός Αστέρας 13 9 24 17 - 63 -
Black Mapa 10 19 11 20 - 60 -

Τι έβαλες ρε τρελέ?

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στο επιθετικό ταλέντο του Αντωνόπουλου, ο οποίος με 7 προσωπικούς πόντους έπαιξε τον κυρίαρχο λόγο, ώστε να κλείσουν την περίοδο με το 13-10! Από την άλλη πλευρά, ήταν ξεκάθαρο ότι εάν ήθελαν οι Black Mapa να αυξήσουν τις πιθανότητες νίκης θα έπρεπε να εκμεταλλευτούν την υπεροπλία τους στην φρόντ-λάιν! Έτσι λοιπόν, τάισαν εν πολλοίς τον Αναγνωστόπουλο, με τον σέντερ της ομάδας να πληγώνει τον αντίπαλο με 4 πόντους, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ στο ενεργητικό του!

Η συνέχεια του παιχνιδιού αποτέλεσε έναν αγωνιστικό μονόλογο των φιλοξενούμενων, καθώς κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον απόλυτο βαθμό κάτω από τα δυο καλάθια! Ενδεικτικό των παραπάνω, ήταν το γεγονός οτι έκλεισαν την περίοδο έχοντας 44 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 13 ήταν επιθετικά! Πρώτος σκόρερ ήταν ο φοβερός και τρομερός Αναγνωστόπουλος(12π)! Στον αντίποδα, παρά την συγκινητική προσπαθεί του Πίτσιλλου(4π-7ρ)μέσα στο ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι είχαν τεράστιο πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ, καθως έδωσαν πολλές δεύτερες επιθέσεις στον αντίπαλο τους! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 22–29!

Ο Αλκοολικός Αστέρας με την επιστροφή του στο παρκέ θέλησε να επιβεβαιώσει ότι δίκαια βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα! Ο Πρωτόπαππάς και η παρέα του έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, τα box-aout επιτέλους λειτούργησαν και με τον Παπασπύρο να βρίσκεται στην ζώνη του λυκόφωτος έφεραν τούμπα την αναμέτρηση, καθώς οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή στο συν έξι με σκορ 46-40! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις χαμηλές επιθετικές πτήσεις, με τους Γιανναράκη και Κοντοπάνο να αποτελούν τους πρώτους σκόρερ με 6 και 5 ποντους έκαστος!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος(60-60). Ήταν η στιγμή, που ο Παπασπύρος στην τελευταία κατοχή του παιχνιδιού πήρε την μπάλα και από τα δέκα μέτρα έδωσε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του με σκορ 63-60!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος είχε 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 16/43 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 10/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/66 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 8/15 βολές, 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας(Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 19, Αργύρης, Πίτσιλος 6, Παπακωνσταντίνου 8 Παπασπύρος 28, Πρωτόπαπας 2.

Black Mapa(Γιανναράκη): Αγγελόπουλος 13, Αναγνωστόπουλος 19, Γιανναράκης 17, Κοντοπάνος 5, Κρητικός 2, Λαζαρίδης 2 Παπαναστασόπουλός 2.

Τι μας άρεσε: Το τρελό τρίποντο του Παπασπύρου!