14/10/2020
Souvlakers 7 18 10 13 - 48 -
Griffins 13 14 13 22 - 62 -

Τι Κοτσόλης ήταν αυτός!

Στο κλειστό του Seven για τη πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Elite οι Griffins πέτυχαν τη τρίτη τους νίκη , καθώς επιβλήθηκαν των Souvlakers με 48-62 παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ .

Εάν θα μπορούσαμε να δώσουμε ονοματεπώνυμο στο νικηφόρο αποτέλεσμα των φιλοξενούμενων αυτό θα ήταν του Στέφανου Κοτσόλη , καθώς ο Forward των μπλε έβγαλε άμυνες , έκλεψε μπάλες , κυριάρχησε στους αιθέρες , έβγαλε αιφνιδιασμούς και το κυριότερο έβαλε μεγάλα καλάθια με το κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο  μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Μάνου Ποντική .

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν , 5-0, με τους Griffinsνα απαντούν με ένα επιμέρους 2-13 και να κλείνουν τη περίοδο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 2- 13 . Για την ομάδα του Ηλία Χρόνη ο Ρομποτής είχε εφτά πόντους , ενώ από τους κίτρινους ο Κάρολος Barkshire είχε τέσσερις .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο καθ’όλη τη διάρκεια του , καθώς προηγήθηκαν με 11-17 και 16-23 στα μέσα του δεκαλέπτου ενώ 1.41 πριν οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ο Ρομποτής με σουτ τριών πόντων έκανε το 20-27  για να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Ερρίκος Barkshire μειώνοντας στους δύο ,25-27 , όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ , 29-27 , με τον Κοτσόλη να αναλαμβάνει δράση και με πέντε προσωπικούς του πόντους να κάνει το 30-32 . Οι παίκτες του Μάνου Ποντίκη απάντησαν άμεσα και ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με 33-32 , για να έρθει ο Mvp Στέφανος Κοτσόλης στο δεύτερο μισό της περιόδου να βάλει τέλος στα όνειρα των Souvlakers . OForwardτων μπλε ήταν απολαυστικός και στις δυο πλευρές του παρκέ , έκανε δυο κλεψίματα  , πέτυχε  πέντε πόντους και συνεπικουρούμενος από τον Δημήτρη Ρομποτή έδωσαν προβάδισμα  έξι πόντων στην ομάδα τους ,33- 39 , με τους Κιαχόπουλο και Αγγελόπουλο να κάνουν το 35-40 στο τέλος της περιόδου .

Στη τέταρτη περίοδο οι μπλε βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με είκοσι πόντους διαφορά , 42-62, με τον ήχο της κόρνας από τη γραμματεία να βρίσκει την ομάδα του Ηλία Χρόνη να πανηγυρίζει την Τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα με το τελικό 48-62 .Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν έχουν ξεκινήσει καλά τη φετινή χρονιά με το κυριότερο πρόβλημα να εντοπίζεται στη χαμηλή προσέλευση παικτών , καθώς δεν γίνεται σε αυτή τη τόσο απαιτητική κατηγορία να κατεβαίνεις με έξι και εφτά παίκτες .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Κοτσόλης με 20 πόντους , 19 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα , ενώ από τους κίτρινους ο Κάρολος Barkshire είχε 16 πόντους , 7 ριμπάουντ ,2 κλεψίματα και ένα κόψιμο .

Οι Griffins είχαν συνολικά 15/44 δίποντα , 8/28 τρίποντα , 8/15 βολές , 47 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 10 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 11 λάθη . Οι Souvlakers είχαν 16/52 δίποντα , 3/16 τρίποντα , 7/11 βολές , 45 ριμπάουντ ,7 ασίστ , 6 κλεψίματα , 7 κοψίματα και 14 λάθη .

Souvlakers (Ποντίκης) :Δασκαγιάννης 8 , Σιαμπλής 5 , Κάρολος Barkshire 16 , Ερρίκος Barkshire 7 , Σαρρής 4 , Αγγελόπουλος 8 .

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος ,Κοτσόλης 20 , Ζαχαρτσένκο 2 , Σπυρόπουλος 7 , Ζυγούνας 6 , Παπαδόπουλος 8 , Χρόνης , Βιλτανιώτης , Σήαρς , Ρομποτής .

Τι μας άρεσε : H ολοκληρωτική εμφάνιση του Στέφανου Κοτσόλη .