20/11/2022
Basket Maniacs 7 21 11 20 16 75 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 20 16 11 12 10 69 -

Τί "ματσάρα" πήραν οι Maniacs!

Για αυτά παιχνίδια... ζούμε και ένα τέτοιο εξελίχθηκε στο κλειστό του Κολωνού, με τους Basket Maniacs να επικρατούν των Brooklyn Bets με 75-69 στην παράταση!

Εκπληκτικά πραγματικά το ξεκίνημα του αγώνα για τους Bets, οι οποίοι "βομβάρδισαν" με τρία τρίποντα του Κουρούμαλη και του Αγγελόπουλου και πήραν ευρύ προβάδισμα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 7-20 και τους Maniacs να ψάχνουν σκορ από ξεσπάσματα των Κεραμάρη και Στασινόπουλου.

Μεστή εμφάνιση από τον Ρούσσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον σκόρερ των Bets να απαντάει στους πόντους των Χατζάκη και Κεραμάρη και να μειώνει, με τον Βασίλη τον Καλαμιώτη να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια για Maniacs και το πολύ όμορφο πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 28-36 για Bets.

Η διαφορά κυμαινόταν από 7-12 πόντους με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σουτ από Ρούσσο και Αγγελόπουλο ξανά και να μένουν μπροστά στην τρίτη περίοδο με σκορ 39-47, παρά την άνοδο στην απόδοση των Maniacs, με τον Κεραμάρη... οδηγό.

Απαγορευτικό για.. καρδιακούς το φινάλε του αγώνα στον Κολωνό, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση (59-59) ύστερα από καλάθι αλλά χαμένη συμπληρωματική βολή του Κεραμάρη και χαμένο lay up του Χατζάκη σε νεκρό χρόνο! Εκεί οι Maniacs δε... λύγισαν και με απίστευτη επιθετική συγκομιδή (16 πόντους) επικράτησαν με 75-69 και πήραν αυτή τη "ματσάρα"!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Καλαμιώτης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μάριος Αγγελόπουλος με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/37 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 16/22 βολές, 46 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 8/17 βολές.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Δημητριάδης 11, Καλαμιώτης 25, Κεραμάρης 24, Μπενής 3, Σασσάς, Στασινόπουλος 6, Χατζάκης 6.

Brooklyn Bets (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 22, Δαραμούσκας 4, Κουρούμαλης 7, Μουχίμογλου 6 (12 ριμπ, 11 ασ.), Μπέτσης 15, Ρούσσος 14, Σάλλαρης 1.

Τί μας άρεσε : Η απίστευτη εξέλιξη του αγώνα!