09/01/2023
Tinder Bologna 24 16 21 24 - 84 -
Nickan 10 7 12 10 - 39 -

Τι μπασκετάρα ήταν αυτή ρε Μπούρα!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Evolution, η Team Niko πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις από τότε που εμφανίστηκε στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε της Nickan με το εμφατικό 84-39. Η ομάδα του Μπούρα βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας παρέα με το Leontario και ρεκόρ 5-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι μια θέση πιο κάτω με αρνητικό πρόσημο 4-5. Πάμε να δούμε τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 24-10. Ο Κολυβάκης σε 8:18 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια ολοκληρωμένη εμφάνιση και στις δύο πλευρές τους παρκέ με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ με την πολύτιμη βοήθεια των εξίσου πολύ καλλών Leo(8π) και YI(1π), κράτησαν τον Ανδριόπουλο άποντο στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσίλης αποτέλεσε τον μοναδικό διακριθέντα με 8 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με την εμφάνιση τους δικαίωσαν όσους πιστεύουν, ότι εφόσον εμφανιστούν πλήρεις συγκαταλέγονται στις πιο ανταγωνιστικές ομάδες του ομίλου. Η ομαδάρα του Μπούρα διαφήμισε το άθλημα με την εξαιρετική και συνάμα γεμάτη εμφάνιση που πραγματοποίησε, καθώς έπνιξε τον αντίπαλο της με την εκπληκτική της άμυνα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ, χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Κολυβάκη και Μενδρινό να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το  ημίχρονο στο συν είκοσι τρία με σκορ 40-17.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ακόμη πιο αγριεμένοι στο παρκέ του Αγίου Νικολάου, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Ανδριόπουλου. Ο Μενδρινός(15π) ήταν χάρμα  ιδέσθαι έξω από τη γραμμή των 6,75, ο Κολυβάκης και η παρέα του το ίδιο, με το τελικό 61-29 να έρχεται ως φυσική συνέχεια της εκπληκτικής εμφάνισης της Team Niko. Στην αντίπερα όχθη, ο Ανδριόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 8 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τη Team Niko να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 84-39.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Γιώργος Κολυβάκης με 20 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Arialdo Novara είχε 2 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Η Team Niko είχε 21/38 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 9/12 βολές, 54 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/50 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 5/11 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 15 λάθη .

Team Niko(Μπούρας): Yi 4, Leo 18, Καραμαλίγκας 7, Κολυβάκης 20, Λάσκαρης 8, Μενδρινός 23, Παπαπαύλου 4.

Nickan(Ανδριόπουλος) : Novara 2, Ανδριόπουλος 13, Γκατζέλης 6, Μειδάνης 2, Μορφιάδης, Ξουράφης 6, Σιγανός 2,  Τσίλης 8.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση όλης της ομάδας της Team Niko, μηδενός εξαιρουμένου!