17/10/2022
The Jokers 9 19 24 15 - 67 -
Buzzer Eaters 10 21 17 31 - 79 -

Τι να φοβηθείς με τον Ζαννιά μαζί σου;

Με τον ταλαντούχο combo guard των Buzzer Eaters να αναλαμβάνει τον σύνθετο ρόλο του δημιουργού - εκτελεστή και τον Ρίζο να... σιγοντάρει, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τους Jokers και ξεκίνησαν με το δεξί τη φετινή Master!

Κωστελέτος και Απτόσογλου έδωσαν σκορ στις αρχές του παιχνιδιού για την παρέα του Φιλιππάκου, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό τέμπο. Οι Eaters δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν στο ξεκίνημα, με το άκρως ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-10, με Ζαννιά και Λιγνό να ανεβαίνουν προς το φινάλε.

Ο Καλλινίδης συνέχισε να είναι εξαιρετικός στο ανοιχτό γήπεδο και έδινε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για τους γηπεδούχους. Ο Ρίζος ανέβηκε και προσπάθησε να ξαναμαζέψει τη διαφορά, αλλά 2 τρίποντα από Κηρύκο και Καλλινίδη επανέφεραν το σταθερό προβάδισμα των 1-5 πόντων για Jokers, μέχρι ο Ζαννιάς πάρει την... απόφαση να σκοράρει και να 9ερασει τους Eaters μπροστά με 28-31 για ημίχρονο.

Φιλιππάκος και Δρούγκας με όμορφες προσπάθειες έδωσαν σκορ για Jokers και Eaters αντίστοιχα, με τον Καλλινίδη σταθερά να σκοράρει με ευκολία στον αιφνιδιασμό. Ο Ρίζος με συνεχείς επιθετικές τάσεις, έμπαινε στο καλάθι των Jokers και σκόραρε, με την τρίτη περίοδο όμως να κλείνει με τους Eaters πίσω με 52-48.

Τρίποντα από Κηρύκο και Φιλιππάκο και εκτόξευση του σκορ στους 10, τρίποντα από Δεδεμάδη και Ρίζο και μείωση του σκορ σε ένα καταπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να είναι το 67-79 για Eaters, ξεκινώντας με το... δεξί τις φετινές τους υποχρεώσεις στη Master.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ζαννιάς με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Jokers ξεχώρισε ο Σπύρος ο Κωστελέτος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/24 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 7/17 βολές, 45 ριμπάουντ 15 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/41 δίποντα, 11/40 τρίποντα, 10/15 βολές, 42 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 15 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

Jokers (Φιλιππάκος): Κηρύκος 16 (12 ριμπ.), Φιλιππάκος 9, Τζιτζογλάκης, Μαρουλάκης, Καλλινίδης 29, Κωστελέτος 10 (15 ριμπ.), Απτόσογλου 3, Μενουδάκος.

Buzzer Eaters (Ζανιάς): Παυλόπουλος 4, Ρίζος 25 (10 ριμπ.), Μαγουλάς 2, Ζαννιάς 27, Δεδεμάδης 3, Κώτσης 9, Δρούγκας 3, Καύκας 4 Λιγνός 2.

Τί μας άρεσε : Τρίποντα , πάρα πολλά τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο!