27/10/2021
Dilaveri 14 14 15 15 - 58 -
Γκουρούδες 21 18 16 12 - 67 -

Τη νίκη οι Γκουρούδες, τις εντυπώσεις το Dilaveri!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Γκουρούδες επικράτησαν του Dilaveri με 58-67 φτάνοντας τις 2 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Master League. Πάλεψε σκληρά το Dilaveri, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, λαμβάνοντας φυσικά υπόψη την ποιότητα των αντιπάλων.

Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν μπροστά με 5-0 χάρη στον Γιώργο Πουπάκη, για να ακολουθήσει η απάντηση των Γκουρούδων. Οι μακρινές πάσες του Λημνιάτη έδωσαν τα πρώτα εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους, που εν συνεχεία βρήκαν στήριγμα ως συνήθως στα αδέρφια Αχή. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 14-21

Παρόμοιο σκηνικό στη συνέχεια του πρώτου μισού. Το Dilaveri συνέχισε να τροφοδοτεί τους Νίκο Παληγιάννη και Χρήστο Γόντικα, οι οποίοι προσέφεραν αξιόπιστες λύσεις στο επιθετικό – κι όχι μόνο – κομμάτι. Στην άλλη πλευρά, οι Γκουρούδες, παρά την σχετική αστοχία από την περιφέρεια, διατήρησαν το προβάδισμα με τον Παύλο Αχή να κάνει τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου : 28-39

Μετά την ανάπαυλα, το Dilaveri συνέχισε να αμύνεται αποτελεσματικά αποτρέποντας τους Γκουρούδες από το να ξεφύγουν με σημαντική διαφορά. Οι Χρήστος Γόντικας, Γιώργος Δουλουγέρης και Νίκος Βογιατζάκης ηγήθηκαν των επιθετικών προσπαθειών των γηπεδούχων, κρατώντας το Dilaveri στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, τα αδέρφια Αχή συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Γιάννης Μπαλαούρας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 43-55

Με τρόπο υποδειγματικό και χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα οι Γκουρούδες κατάφεραν διαχειριστούν το υπέρ τους +12. Το Dilaveri δεν τα παράτησε ποτέ, ανέβασε την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου, πίεσε τους Γκουρούδες και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το Dilaveri είχε 23/57 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Γκουρούδες είχαν 18/40 δίποντα, 8/34 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Παύλος Αχής με 28 πόντους και double-double. Πιο συγκεκριμένα, είχε 0/1 βολή, 8/13 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, είχε ένα μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Efficiency : 42 Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Πουπάκης με 14 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 2 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής. Efficiency : 14

Dilaveri (Καζέρος) : Παληγιάννης 4, Πουπάκης Δ., Πουπάκης Γ. 14 (1), Γόντικας 8 (10ριμπ., 3 ασί.), Μαστοράκης 6, Στιβακτάκης, Μούτσος 7 (1), Δουλουγέρης 10, Γεωργιόπουλος, Βογιατζάκης 10 (2τρ., 11 ριμπ.).

Γκουρούδες (Λημνιάτης) : Οικονόμου 2, Μελάγιες 4, Αχής Κ. 14 (2), Αργυράκης 4, Λημνιάτης (3 ασι.), Αχής Π. 28 (4 τρ., 15 ριμπ., 5 ασί., 5 κλεψ.), Μπαλαούρας 11 (2), Ελευθερίου 8 (6 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Dilaveri απέναντι σε ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Master League.