11/12/2022
Mad Frogs 20 12 13 8 - 53 -
Lyonmen 20 25 19 24 - 88 -

Τι ωραίο μπάσκετ παίζει η ομάδα σου, ρε Χρόνη!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Athens Sports Hall για την 7η αγωνιστική της Master League, οι Lyonmen πραγματοποίησαν ακόμη μία επιβλητική εμφάνιση, καθώς νίκησαν τους Mad Frogs με τον ευρύ 53-88. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον υπερηχητικό Betsson Mvp Παναγιώτη Σιαμήτρο να τελειώνει την αναμέτρηση με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θεοδόσιος Χόντας αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των γηπεδούχων με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν τα πεπραγμένα αυτής της  αναμέτρησης.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν προμήνυαν σε καμία περίπτωση αυτό που θα ακολουθούσε, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 20-20. Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί σε αυτό το διάστημα χάρης την εξαιρετική εμφάνιση των Καρατζούνη(7π), Γιαννόπουλου(4π) και Κατσαρό(4π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Θεοδώρου(7π) και Σιαμήτρος(7π) πέτυχαν τους δεκατέσσερις από τους είκοσι πόντους της ομάδας τους .

Το σημείο κλειδί για τη τελική έκβαση της αναμέτρησης αποτέλεσε το χρονικό σημείο που τα βατράχια προηγήθηκαν με 27-21, γεγονός που έφερε τη πλήρη αγωνιστική αφύπνιση των Lyonmen. Οι παίκτες του Χρόνη αποφάσισαν να παίξουν άμυνα, να βρουν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Κώστα Δημητρίου(8π) και Σιαμήτρο(7) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο συν δεκατρία με σκορ 32-45. Ο Μοσχοβίτης από τη πλευρά των αξιόμαχων βατραχιών αποτέλεσε το κύριο επιθετικό πόλο με 5 πόντους στο ενεργητικό του.

Οι Lyomen γύρισαν αποφασισμένοι να παρουσιάσουν στο παρκέ του Athens Sports Hall γνωστό ελκυστικό μπάσκετ που τους χαρακτηρίζει. Ο Σιαμήτρος συνέχισε να χτυπάει τους Frogs είτε σε coast to coast επιθέσεις, είτε με το να είναι ο τελικό αποδέκτης της σε κατάστασεις αιφνιδιασμού και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό σε αυτή τη περίοδο Καλοποθαράκο οδηγήσαν την ομάδα τους στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο υπέρ τους 45-64 .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ακόμη πιο απολαυστικοί, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 8-24. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους Lyonmen να πανηγυρίζουν τη πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 53-88, που τους έφερε στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με τους Phoinix Bums και Brazzerzz Beachterzz .

Οι Lyonmen είχαν 29/51 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 6/11 βολές, 37 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 9/19 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 15 λάθη .

Mad Frogs(Διονυσόπουλος): Αδαμόπουλος 3, Βλασταρίδης 2, Γιαννόπουλος 5, Καρατζούνης 11, Κατσαρός 8, Κωστόπουλος 4, Μοσχοβίτης 11, Φράγκος 1, Χόντας 8 .

Lyonmen(Κοντορούχας) : Αποίκος 2, Γιώργος Δημητρίου 3, Κώστας Δημητρίου 15, Δουκέρης, Θεοδώρου 11, Καλοποθαράκος 15, Μακρυγιάννης 10, Σαρλής, Σιαμήτρος 28, Τζουβάνας 4, Χρόνης .

Τι μας άρεσε : Οι 88 πόντοi των Lyonmen!