09/10/2021
Harlems 18 16 22 17 - 73 -
Leontario BC 8 11 8 11 - 38 -

Τυφώνας Harlems σάρωσε τον Κολωνό!

Με εντυπωσιακό τρόπο πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου οι Harlems, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 14ου ομίλου κέρδισαν εύκολα το Leontario με 73-38 στο κλειστό του Κολωνού, αφήνοντάς το έτσι εκτός θεσμού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Harlems, καθώς με 9 πόντους του Δαμίγου και 7 του Κοψιδά, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 18-8. Ο Νανούσης με 4 πόντους και οι Κορωνάκης – Αγγελής με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το Leontario μπήκε πολύ δυνατά και με 4 πόντους του Νανούση και τριποντάκι του Χατζησπύρου, πλησίασε στον πόντο, 20-19, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ρουσιώτη έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές του και με 14-0 σερί, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 34-19, χάρη σε 5 πόντους του Μότσιου και 3 του Σκαρμέα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Harlems, καθώς με νέους 8 πόντους του Κοψιδά και 4 του Μωυσίδη, ξέφυγαν στους 29, 56-27. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Ταμπάκα να βγάλει κάποια αντίδραση σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 ακόμη πόντους που έβαλε ο Νανούσης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-27!

Με την διαφορά στους 29, 56-27, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Harlems έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-38, έπειτα από 6 πόντους του Μότσιου, 4 του Κοψιδά και 4 του Σκαρμέα. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι κίτρινοι να βρουν ρυθμό, με τους Λεστάκη (6π), Αγγελή (3π) και Νανούση να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 28/58 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/1 βολή, 16/43 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Harlems ο Μότσιος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 6/13 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για το Leontario ο Νανούσης με 12 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 7, Σιάμος 4, Διαμαντόπουλος 2, Κουτρουμπής 4, Καρράς 6, Μωυσίδης 7, Μότσιος 13, Δαμίγος 11 (1), Κοψιδάς 19

Leontario (Ταμπάκης): Κόκκινας 2, Αγγελής 5 (1), Κορωνάκης 2, Νανούσης 12, Κωνσταντιδέλης 2, Λεστάκης 8, Χατζησπύρου 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Harlems μέσα στο ζωγραφιστό!