31/03/2022
Kinglooney Tunes 4 9 11 8 - 32 -
Mandra Heat 13 26 9 12 - 60 -

Τιμώρησε τη ζώνη η Mandra Heat!

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι ανεβασμένοι  Kinglooney Tunes (10-7) υποδέχθηκαν την Mandra Heat (14-2) για την 17η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Με εξαιρετική απόδοση στη δεύτερη περίοδο, όπου σκόραρε 26 πόντους με 5 τρίποντα, η Mandra Heat επικράτησε άνετα με 32-60, έχοντας παράλληλα αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (4 από τους 6 παίκτες του ρόστερ με διψήφιο αριθμό πόντων). Κατώτεροι των περιστάσεων παρουσιάστηκαν οι Kinglooney Tunes που πλήρωσαν την επιμονή για άμυνα ζώνης και την επιθετική τους δυστοκία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Οι Kinglooney παρότι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 4-1, στη συνέχεια αντιμετώπισαν μπλακ άουτ επιθετικά. Η Mandra Heat, μετά το πρώτο νευρικό τετράλεπτο ανέβασε την απόδοσή της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μώλο (10π.) μπήκε σε θέση οδηγού. Σκορ δεκαλέπτου, 4-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά το χρονικό διάστημα που κρίθηκαν όλα. Το επιθετικό κρεσέντο του Παναγιώτη Μπιτζιλέκη (12π. με 4 τρίπ.), αλλά και το δίδυμο Γιώργος Δρίβας (7π.) – Γιώργος Τσιλιώνης (5π. με 1 τρίπ.) δεν άφησαν περιθώριο στους Tunes. Οι γηπεδούχοι που άργησαν να γυρίσουν την άμυνα σε man to man, σκόραραν με τους Βασίλη Μάγκο (3π.) και Αναστάσιο Πουλοκέφαλο (5π.), αλλά μοιραία έμειναν πίσω με triple score Σκορ ημιχρόνου, 13-39

Μετά την ανάπαυλα οι Kinglooney εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και στις δύο πλευρές, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 11-9 και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Τζαβιδόπουλο (5π. με 1 τρίπ.). Τα δεδομένα, όμως, δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Η διαφορά παρέμεινε υψηλή και Mandra Heat βρισκόταν ήδη πολύ κοντά στη νίκη. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-48.

Τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα στα Λιόσια με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Θοδωρής Αλεξόπουλος (3π.), Φάνης Βαχαβιώλος (2π.) και Γιώργος Παπαθανάσης (2π.) σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ τις απαντήσεις από πλευράς Heat έδωσαν οι Βαγγέλης Μώλος (4π.), Γιώργος Δρίβας (4π.) και Γιώργος Τσιλιώνης (6π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Kinglooney Tunes είχαν 9/37 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 2/9 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Mandra Heat είχε 18/36 δίποντα, 5/33 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψε 61 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Μώλος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 8/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Αλεξόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος) : Αλεξόπουλος 5 (7 ριμπ., 2 ασί.), Βαχαβιώλος 2 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Μάγκος 5 (1 τρίπ.), Παπαθανάσης 6 (6 ριμπ.), Παπούλιας 2 (6 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Παυλής (3 ασί.), Πουλοκέφαλος 5 (8 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Τζαβιδόπουλος 7 (2 κλεψ., 1 τρίπ.).

Mandra Heat (Τσιλιώνης) : Διολέτης (7 ριμπ.), Δρίβας 15 (11 ριμπ., 9 ασί., 3 κλεψ.), Μπιτζιλέκης 12 (13 ριμπ., 3 ασί., 4 τρίπ.), Μώλος 18 (21 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Τσιάβος 2 (3 ριμπ.), Τσιλιώνης 13 (6 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών.